Desatero o únavě

10. duben 2002

..."Copak tě trápí? ...Nemusíš se bát se nám svěřit se vším, co máš na srdci" ......"Víte, já bych od vás chtěl poslat všechna Desatera, která tam máte, a ještě bych si chtěl dopisovat s nějakou dívkou, která by taky, jako já, měla ráda přírodu, trampské písničky a koně... A moh bych se ještě zeptat" ...Můžete, ptejte se a nacházejte odpovědi, naše Desatera tu máme přeci pro vás.

Přestože se stále zima nechce vzdát své vlády, stejně už cítíme ve vzduchu občas jarní vláhu. Ale s tím přichází i pocit malátnosti, někdy až vyčerpanosti. Najednou nemáme chuť se pouštět do nových věcí, zkrátka se o nás pokouší jarní únava.

desatero

Z dopisu Míly B. z Kladna:

... Co mám dělat, prosím vás, proti únavě? Já jdu třeba jenom mamce nakoupit a přijdu strašně unavený nebo když po mně naši chtějí, abych na chalupě naštípal dříví a udělal třísky na zatápění, musím každou chvíli odpočívat. To i náš děda je rychlejší než já a vždycky mi říká: "Tedy, chlapče zlatej, já kdybych pořád odpočíval jako ty, byl by můj život jedna velká přestávka. Ty jsi mladej, musíš být jako vítr." Jo, vítr! Dědovi se to řekne. Ale já si nemůžu pomoct. Už mě taky napadlo, jestli nemám nějakou spavou nemoc, protože jsem nejenom unavenej, chce se mi při tom taky hrozně spát a pořád zívám. Spal bych zkrátka i ve stoje. Co dělat?

JAK POSTUPOVAT PROTI ÚNAVĚ

1. Nespoléhejte na stimulující látky, které zrychlují psychiku na úkor kvality!

2. Nezapomínejte na nutnou rekreaci sil při jednání, soustředěné práci i učení. Je nezbytné respektovat odpočinkové pauzy.

3. Pozor na vyhladovění! Při snížení hladiny krevního cukru se objevuje zvýšená dráždivot a agresivita. Proto je vhodné vždy myslet na přísun rychle využitelné energie (třeba kostka cukru). Nejlépe je však pravidelně jíst.

4. Vydávejte své city a emoce! Neduste je v sobě.

5. Suverénními léky proti únavě jsou smích a napětí, tedy třeba komedie a detektivka, obojí ve vzájemném střídání.

6. Základní protistresové pravidlo je: Co můžeš udělat dnes, můžeš určitě udělat i zítra.

Taky papejte vitamíny v zelenině a ovoci a hlavně: opatrujte se!

Spustit audio

Pusť si video