Jak se cítíme, se často projeví i na našem těle. Jak se čistí duše?
Ráchel je nevidomá klavíristka, zpěvačka, skladatelka. Monika je koučka. Co spolu řešily a vyřešily?
Do Klubu Rádia Junior dorazila hudebnice Ráchel Skleničková a koučka a inspirátorka Monika Váňová. O hudbě, emocích a práci na sobě si povídaly s moderátorkou Janou Rychterovou.
Čistírna duše
Ráchel je nevidomá hudebnice, hraje na klavír a skládá písničky. Společně s Monikou vytvořily pořad Čistírna duše, který propojuje hudbu a práci s emocemi. Varují před tím, že pokud ignorujeme signály, které nám naše tělo vysílá, může se náš psychický stav zhoršovat.
„Tělo nám chce něco sdělit a když tomu nevěnujeme pozornost, tak to může vyrůst do obavy, úzkosti nebo paniky,“ říkají. Podle nich je důležité umět se v takové chvíli zorientovat a pojmenovat, co právě prožíváme.
Dokud nás strach neovládne
Naše tělo nám podle Moniky napovídá, že se něco děje. Třeba břicho nás muže bolet, když máme hlad, když jsme nemocní, nebo když se v našem okolí děje něco nepříjemného a máme strach. „Je důležité ten strach zavnímat, dokud je ještě malinký, dokud s ním můžeme ještě v pohodě pracovat, obhlédnout si ho, dokud strach neovládne nás,“ myslí si Ráchel.
Když cítíme tlak nebo nepříjemný pocit, můžeme si na dané místo položit ruku a zaměřit na místo pozornost. Pomáhá také soustředit se na dech, klidné dýchání totiž může napětí zmírnit.
Pokud vás společná tvorba Ráchel a Moniky zajímá blíže, poslechněte si rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>