Lidé shazují hnízda jiřiček i s vajíčky. Ochránci bijí na poplach

Rychlí, kovově lesklí ptáci, které si na obloze lidé často pletou s vlaštovkami, jsou jiřičky obecné. Musí se ale potýkat se spoustou problémů. Jak jim můžete pomoci?

Viděli jste někde na domě přilepená hnízda jiřiček? Tihle obratní ptáčci k nám po zimě přiletěli přes saharskou poušť až z  daleké Afriky. 

Viděli jste jiřičku? Řekněte to vědcům

Jejich pozorování můžete ohlásit České společnosti ornitologické (na webu www.rorysi.cz), která teď výskyt těchto ptáků začala mapovat. Ornitologové (to jsou vědci zabývající se ptáky) chtějí mít lepší informace o tom, jak se to má s počty jiřiček. Ty totiž z mnoha důvodů klesají. Víc se dozvíte, když si poslechnete reportáž.

Kdo to tu vykukuje?

Lidé ničí hnízda

Jiřičkám, které rády hnízdí na lidských příbytcích, škodí sucho a úbytek hmyzu, kterým se živí. A bohužel jim ubližují i lidé. Někteří totiž jejich hnízda, často i s vajíčky nebo mláďaty, shazují z fasád domů. Vadí jim totiž ptačí trus.

Stačí přitom pod hnízdo připevnit například dřevěnou podložku. V dřívějších dobách se bralo jako dobré znamení, když se na domě jiřičky usídlily. Jsou to poslové jara a říká se o nich, že když létají nízko, bude pršet.

Poznáte, která silueta patří jiřičce a která vlaštovce? (Řešení - čtěte od konce: ovarpan ej akčiřij)

Jak poznat jiřičku od vlaštovky?
Barva:
 Vlaštovka má bílé bříško a červenohnědý flíček na spodku hlavy. Jiřička je zespoda celá bílá, na hřbětu má bílý flíček mezi tělíčkem a ocáskem.
Ocas:
Vlaštovka má dlouhý ocas, který je tvořen ze dvou úzkých „hrotů“. Jiřička má ocas krátký, vykrojený do obloučku.
Hnízdo: Vlaštovčí hnízda mají tvar jakési misky. Jiřičky staví hnízdo uzavřené, jen s malým otvorem.

Tak se kolem sebe rozhlédněte, jestli nějakou jiřičku, nebo její hnízdo, neuvidíte. 

Související