Pražské tramvaje byly kdysi tažené koňmi. Po ulicích jich tehdy klusalo zhruba 130

2. prosinec 2025

Která stanice metra je nejhlubší? Která je nejstarší? A jak se nazýval dopravní prostředek tažený koňmi?

Hostem Klubu Rádia Junior byl vedoucí archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy Robert Mara. O zajímavostech ze světa MHD si povídal s moderátorkou Janou Rychterovou.

Koňka

Víte, že síť naší městské dopravy funguje už 150 let? Jako první po ulicích Prahy jezdila takzvaná koňka, neboli koňská dráha, která byla předchůdcem tramvaje. Tu zajišťovalo asi 130 koní, ale po několika letech je nahradila elektřina.

„V roce 1891 František Křižík poprvé v Praze předvedl elektrickou tramvaj,“ objasňuje  Robert. První elektrické tramvaje byly bez vytápění a dokonce i bez dveří.

Podzemní dráha

Staré dopravní prostředky ale nebyly dostačující. „Lidé cestovali do práce i hodinu a půl,“ popisuje archivář. Vznikaly i návrhy, že by tramvaje mohly na nejproblematičtějších místech zajíždět do podzemí.

Až nakonec v roce 1926 vznikl první technicky proveditelný návrh na výstavbu metra. Kvůli 2. světové válce a komunistickému režimu se ale jeho budování opozdilo. Nejstarší stanice Hlavní nádraží a část stanice Muzeum tak vznikla až v roce 1967.

Ze stavby nové linky metra D

Metro bez strojvedoucího

Za pár let bude otevřená nová linka pražského metra D, která povede přes Náměstí Míru, tedy nejhlubší stanici s nejdelšími eskalátory v Praze. Metro bude mít plně automatický provoz bez strojvedoucích. „Na nástupištích budou skleněné stěny, které se vždy při příjezdu vlaku otevřou, pustí cestující na palubu a celý provoz bude řízen z nějakého dispečerského centra,“ vysvětluje Robert.

Zajímá vás více z historie městské hromadné dopravy? Poslechněte si rozhovor.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Jana Rychterová , Redakce Rádia Junior
Spustit audio