ZVÍŘECÍ PORADNA - JAK OCHOČIT CHAMELEONA

30. leden 2013

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den, potřebuju poradit. K vánocům jsem si koupila chameleona jemenského.. Občas někam vyleze, ale jinak je v rohu, a vždy, když mě vidí, tak couvá nebo otevírá pusu. Nevím, co mám dělat, nejí a ani nepije.. Poraďte prosím. Děkuji, Anička.

Ahoj Aničko.
Možná jde o to, že se tě zatím bojí. Chameleoni jsou velmi plachá zvířata a musí si na člověka zvyknout, ochočit se.
Ze začátku se chameleon chová velmi plaše, schovává se za větvičky, nebo se nafukuje a syčí. Nejlepší je tedy umístit terárium na frekventované místo, kde často pobýváš, časem si na tvou přítomnost zvykne. Můžeš zkoušet dávat opatrně a pomalu ruku do terária a přibližovat se k němu.
Problém je, že nejí a nepije.
Když odmítá chameleon potravu, tak ho zkus povzbudit roztokem hroznového cukru (v lékárně k dostání pod názvem Glukopur). Tento roztok mu musíš nějak vnutit do tlamičky. Týdenní půst dospělému chameleonovi nijak neuškodí, naopak – pročistí si střeva. Pro příjem potravy je ale důležitá voda. Když zvíře odmítá i vodu, tak je odvodněné (odborně řečeno dehydratované) a to vede ke zhoršení nechutenství.
Pokud je chameleon dehydratovaný, tak má zapadlé oči a polehává. Ihned mu dáme napít - buď pořádně prorosit terárium nebo kapátkem přímo do úst. Jestliže nechce přijímat pití předchozími způsoby, je možné ponořit chameleona zadní částí těla do vlažné vody (kloakou může také načerpat vodu).

Chameleon je velmi náročný na podmínky v teráriu. Zkontroluj hlavně vlhkost a teplotu uvnitř terária.

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio

Více z pořadu

Pusť si video