Autisté jsou za kontakt rádi, ale navázat ho je těžké. Potřebují od nás více aktivity
Jak se autismus projevuje? S čím musíme v komunikaci s autistou počítat? A jak s ním navázat kontakt? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Do Klubu Rádia Junior přišly Klára Šrůtková a Zdeňka Vlčková z organizace Děti úplňku, která se snaží ulehčit život autistům i jejich rodinám. Právě o poruše autistického spektra si povídaly s moderátorkou Denisou Kimlovou.
Co je to autismus
Autismus je porucha, při které je pro lidi více či méně obtížné vycházet s okolním světem. „Hůř navazují vztahy s lidmi, které potkávají. Svět je pro ně nesrozumitelné místo,” popisují odbornice. Za kontakt jsou rádi, ale je pro ně složité s ním začít. „Potřebují od nás víc aktivity, a abychom ten vztah navazovali my,” vysvětlují.
U osob s autismem se objevuje i smyslová přecitlivělost. Nejčastěji se jedná o reakce na světlo, na různé zvukové podněty jako je třeba tleskání nebo houkání sanitky. „Jejich tělo a vnímání světa může být někdy nepříjemné a my jim musíme pomoct k tomu, aby svět byl lepším místem,” uzavírají děvčata z organizace Děti úplňku.
Jak se chovat k autistovi
Každý člověk chce být součástí nějaké skupiny a chce mít kamarády. U autistů je to ale o něco těžší. Třeba když mají zapadnout do party ve třídě. Své o tom ví i Zdeňka, která vyrůstala s autistickým bratrem.
„Je dobré poznat toho člověka, vědět, co má rád a co nemá rád. Jestli jsou nějaké věci, které mu vadí,” radí jak na kontakt s takovými spolužáky. Nejdůležitější je přijít na to, co autistického člověka rozčiluje, a tomu se vyhnout. Jinak se k němu můžete chovat jako ke komukoliv jinému, aby si nepřipadal ještě více zvláštně.
V centru pozornosti
Pokud máte autistu v rodině, může se vám zdát, že se vše točí kolem něj. A vy si můžete připadat trochu odstrčení. I na to ale organizace Děti úplňku myslí. Pro děti od 12 let pořádají setkávací klub i společné výlety.
O co všechno se organizace Děti úplňku stará a jaké akce pořádá? Poslechněte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Anna bojovala s anorexií: Začíná to změnou myšlení. Na vině jsou sociální sítě, říká
Co je to mentální anorexie? Jak s poruchami příjmu potravy souvisí sociální sítě? A která věková skupina je nejohroženější?
-
Je důležité přijít na logopedii včas, vybízí odbornice na vady řeči
Kdy je dobré začít pracovat na správném vyslovování hlásek? A jak se dají během logopedie zlepšit pohyby těla?