Biskup Malý: Nejdřív šátky, potom křížky? Nerad bych se dočkal, že náboženské tradice zmizí z veřejného prostoru

1. prosinec 2023

Úřady budou moct všem svým zaměstnancům zakázat viditelně nosit náboženské symboly v neutrálním pracovním prostředí. Rozhodl o tom včera Soudní dvůr Evropské unie. Kde jsou hranice náboženské svobody? A jak zacházet s náboženskými symboly na veřejnosti? Světící biskup pražský Václav Malý v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se církev staví k ochraně klimatu, a vysvětlí i to, proč jsme nyní svědky další vlny nenávisti vůči Židům.

Podle soudu je zákaz nošení náboženských symbolů na pracovišti v pořádku, pokud je vydaný s ohledem na neutrální pracovní prostředí ve veřejných úřadech a pokud se omezuje na nezbytné minimum.

Čtěte také

„Otázka je to ale složitá. Dnes je tendence zatlačovat náboženské záležitosti do soukromí. Je ale třeba si uvědomit, že duchovní rovina patří ke kultuře a k životu. Měřítko tedy musí být velmi individuální a promyšlené, například aby symbol nebyl spojen s propagací či s agresivitou vůči druhým, nebo aby naopak nevedl k izolaci a odstranění druhých a zdůrazňování jenom sebe sama,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý.

Náboženství ano, ale pouze v soukromí?

Bez opatrnosti a zodpovědnosti se totiž může stát, že se pak zakáže úplně všechno. „Když někdo nosí křížek, pravděpodobně to nikomu nevadí, pokud nepřesvědčuje druhé ke konverzi nebo nenarušuje pracovní řád. Šátek už je jasnějším znamením, ale opět pokud jeho nošení není spojeno s agresivitou nebo s propagací, byl bych velmi opatrný. Nerad bych se totiž dočkal toho, že náboženské tradice úplně zmizí z veřejného prostoru.“

Podle Malého je nezbytné si uvědomit, že žijeme v pestré pluralitní společnosti. „Vyznavači všech náboženských tradic se musí naučit toleranci, ctít i toho, kdo vyznává jiné náboženství. Zatlačit to úplně do pozadí a do soukromí je podle mě velmi nebezpečné.“

On je muslim!

V toleranci k jiným náboženstvím má ale minimálně česká společnost podle Malého velké rezervy. „Vyvěrá to z velké neznalosti. Co se týká informací o náboženských tradicích, nejsou na tom Češi úplně dobře. Je třeba rozlišovat a vždycky vidět konkrétního člověka, jaký je a jak se projevuje. Lidé ale rádi zevšeobecňují a smáznou to třeba tím, že o někom řeknou: No jo, on je muslim.“

Podle Malého to souvisí i s rostoucím antisemitismem ve světě. „Nejde sice o takovou agresi, jaké jsme svědky třeba v západní Evropě. Nicméně i tady se objevují určité známky nenávisti a nelibosti, což rozhodně nesvědčí o vyzrálé společnosti. Různým náboženským tradicím by měla být věnována mnohem větší pozornost jak ve sdělovacích prostředcích, tak ve školách. Co která tradice hlásá by mělo patřit k základnímu vzdělání, už jenom proto, že žijeme vedle sebe ve spojeném světě.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.