České a československé olympijské výpravy

14. únor 2014
Kateřina Neumannová

Když náš sportovec vyhraje olympijskou medaili, máme pocit, jako bychom vyhráli my všichni. Dneska si zapíšeme za uši všechny „naše“ nejcennější medaile.

Začneme ale malilinko dějepisem: komu bude letos 21 let, ten se narodil v roce, kdy se Československo rozdělilo na Česko a Slovensko. Takže jako Česko soutěžíme na Olympiádách teprve od roku 1993. Zimních olympiád jsme takhle absolvovali 6. Vyhráli jsme na nich celkem 16 medailí. A to si zaslouží potlesk!

Zlatých jsme dostali 5: v běhu na lyžích, akrobatickém lyžování, rychlobruslení a v ledním hokeji. Hokej – to byla velká sláva v Naganu.

Další dvě slavná jména jsou běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a vítěz v akrobatickém skoku na lyžích Aleš Valenta. O rychlobruslení a Martině Sáblíkové si řekneme příště.

Jestli se k těmhle vítězům přidá někdo i letos v Soči, to si teprve budeme muset počkat a pak si to zapíšeme za uši.

autor: Jarmila Skopalová