Co je to malakologie?
Dnes si budeme povídat o měkkýších. Věda, která se jimi zabývá, se jmenuje malakologie.
Měkkýši jsou bezobratlí živočichové – nemají obratle, nemají kosti, nemají kostru. Mají tedy měkké tělo, proto se jim říká měkkýši. Žijí na souši, ale také ve slané nebo i sladké vodě. Jejich tělo je většinou chráněno ulitou nebo lasturou, ale někteří takový domeček vůbec nemají.
Měkkýšů je mnoho druhů. Mezi nejznámější patří plži (např. hlemýždi), mlži (např. ústřice a perlorodky) nebo hlavonožci (třeba chobotnice). Často člověku slouží jako potrava.
Suchozemští měkkýši mnohdy škodí na polích a zahradách. Někteří u nás nemají přirozené nepřátele, což je velký problém. Třeba plzák španělský. To je takový ten oranžovohnědý plž, který nám ničí úrodu salátu nebo zelí. K nám, ale i do USA byl zavlečen s různými sazenicemi zemědělských rostlin z jihu Evropy. Našim ptákům nechutná, dokonce ani našim parazitům – tedy cizopasníkům, kteří běžně snižují počty našich českých plzáků. Malakologové – vědci zkoumající měkkýše – nemohou stále přijít na to proč.
Zkoumají pochopitelně nejenom to. Zajímá je, jak se měkkýši dají využít k jídlu, jaké nemoci mohou přenášet, také jak je hubit, když škodí… Malakologii využívají dokonce archeologové. Podle zachovalých ulit a lastur totiž dokážou určit, jaké bylo podnebí před mnoha tisíci lety, kde byly pravěké oceány nebo třeba jak žili lidé před pár stovkami let.
Na závěr je dobré si připomenout, že ve slově měkkýš stejně jako ve slově měkký se píšou, ale nevyslovují, dvě písmena K – tedy měKKý měKKýš. A vy si tohle všechno honem zapište za uši.