Co jsou to média

13. květen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český denní tisk
0:00
/
0:00

Slovo média označuje všechno, díky čemu se něco dozvíte, něco si poslechnete nebo něco uvidíte.

Média jsou všechno od televize až po gramofonovou desku. Tak si to trochu zjednodušíme a vysvětlíme si, co jsou to masová média. Nenechte se splést, nečeká nás návštěva řeznictví a uzenářství – masová se jim říká proto, že oslovují masy neboli hodně lidí.

Patří mezi ně noviny, rozhlas, televize a internet. Lidé se s nimi seznámili přesně v tomto pořadí. Noviny – někdy se jim říká periodický tisk. Slovo periodický znamená, že se něco pravidelně opakuje, a noviny, jak jistě víte, si máma s tátou mohou koupit každý den.

První české noviny začaly vycházet už na začátku 18. století. A kdybyste si je chtěli koupit v trafice, tak by to mohlo vypadat třeba takhle:

Trafikantka: Tak co to bude?
Kupující: Prosím jedenkrát Sobotní (outerní) pražské noviny z rozličných zemí a krajin přicházející s obzvláštním jeho císařské a královské Milosti nadáním obdarované.
Trafikantka: Co jste to říkal?

Doufám, že nejste nahluchlí jako paní trafikantka a nemusím vám celý název novin opakovat.

Další médium, které dokáže najednou předat zprávy hodně lidem současně, je rozhlas. Ten Československý oslaví 18. května 90 let.

O něco mladší je televize, ta letos oslavila 60 let, a nejmladším bratříčkem z rodiny masových médií je internet. Ale to už mají děti 21. století dávno zapsané za uši.

Spustit audio

Více z pořadu

Pusť si video