Jak se správně starat o želvu?

18. září 2013

Dostala jsem od babičky a dědy želvičku. Problém je, že se o ni neumím starat.

Ahoj Rádio Junior.
Dostala jsem od babičky a dědy, malinkou želvičku - želva zelenavá. Je to sameček a teď je mu dva a půl roku. Je to samec. Problém je, že se o něj neumíme starat. Trochu se mu deformuje krunýř. Myslíme, že všeho má dost. Každý den mu trháme jitrocel, jetel a pampelišku, sepijovou kost, také skořápky z vajíček. Pak mu dáváme taky vitamíny od firmy Sera reptimal H. Několikrát do týdne se koupe.
Máme knihu o želvičkách.
Táta mu postavil ohrádku na zahradě. Jenom, když ho tam dáme, vždycky zaleze do stínu (půlka ohrádky je zastíněná prkny).
Chtěla jsem se zeptat, jak má vypadat správně postavený domeček pro želvu. Náš má venku šikmo dané prkénko a stříšku z prken. Pod to si rád zalézá.
Pořad chce být totiž s náma doma. Doma běhá po celém bytě a vše zkoumá. Je dost aktivní. Nemá rýmu, nesípe a nemá oteklá víčka a roste dle chovatele, od kterého jsme ho koupili, velmi dobře a není hubený.
Když jsme ho koupili měřil asi 5 cm nyní má asi 25 cm.
Tak ahoj, Rádio Junior. Líbí se mi vaše stránky, vaše vysílání, vaše hry a vaše soutěže. Sára.

Ahoj Sáro.
Myslím, že se o želváka staráš docela dobře. Roste ti hezky. Nepíšeš, jestli je krunýř měkký, nebo tvrdý. Jestli je měkčí, tak mu chybí vitamín D – ten se v těle tvoří z provitamínu D vlivem slunečního záření (konkrétně vlivem UV záření).
Je hodně pravděpodobné, že tohoto UV záření má málo – doporučila bych ti pořídit nad terárium kvalitní UV lampu. Na kvalitní UV lampě rozhodně nešetři, je základní součástí chovu želva a každý chovatel by si ji měl pořídit nejpozději do 3 měsíců od pořízení želvy.
Ještě bych ti doporučila obrátit se na zkušeného chovatele želv, kterému by jsi řekla v jakých podmínkách přesně želvu chováš (vybavení terária, teplota, vlhkost, zda ho zimuješ, strava) – ten ti nejlépe konkrétně pomůže.

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio

Pusť si video