Poklady Národního divadla: Jako z Cimrmana! Za požárem Národního divadla stálo 10 neuvěřitelných náhod

12. září 2016

Nebyla voda, nebyli hasiči, nebyla stříkačka… Tomu se ani nechce věřit.

Požár Národního divadla 12. srpna 1881 způsobila a samotnému rozhoření napomohla série nešťastných náhod, které jsou jako opsané z nějaké hry Járy Cimrmana. Představte si:

1. Oheň pravděpodobně vznikl z neuhašených letovacích kamínek, které na střeše divadla nechali to odpoledne sami hasiči.

2. Dvě hlášení o události telegrafovaná na hasičskou stanici se navzájem vyrušila.

3. Kolemjdoucí vtrhli do budovy hasit, ale nadělali jenom víc škody.

4. Hasiči dopoledne testovali novou parní stříkačku od jedné britské firmy. Protože ji ještě neměli převzatou a nemohli ji najít. Neměli ani dostatek uhlí a hadice nedosáhly k pokleslé hladině Vltavy.

5. Pražští hasiči byli v tu dobu na pohřbu svého kolegy, který spáchal sebevraždu z nešťastné lásky k tanečnici ze Zlaté kapličky. První k požáru tak dorazili mimopražští.

Logo

6. Hasiči pak při výjezdu nemohli sehnat koně. Lidé jim je nechtěli půjčit.

7. V Národním divadle se stále pokračovalo ve výzdobě. Železnou oponu tak nešlo spustit, aby se zabránilo průniku požáru do hlediště.

8. Stavebním materiálem horní lodžie Národního divadla byl asfalt. Oheň se tak neuvěřitelně rychle šířil.

9. Architekt vodovodního potrubí Národního divadla ve zbrklé snaze hasit vypustil všechnu vodu nad jevištěm.

10. Ve vodárně na Karlově byl kvůli poruše nízký tlak. V hydrantech Národního divadla tak nebyl dostatek vody a nestačily se natlakovat. Nebylo doslova čím hasit.

Podrobnosti i konkrétní jména hasičů (i možných viníků) si poslechněte ze záznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.