Jízda na horském kole u dětí posiluje nohy, ruce i správné držení trupu, láká mistryně ČR

23. srpen 2023

Co v cyklistice znamená pojem biking? Proč je pro děti vhodný? A jak se liší terénní kolo od toho silničního? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

V Klubu Rádia Junior si moderátorka Denisa Kimlová povídala s Karlou Štěpánovou, českou cyklistkou, bikerkou, reprezentantkou v CROSS country a mistryní České republiky v maratonu na horských kolech. Probraly především biking, tedy jízdu v nepříznivém terénu. 

Přes triatlon k cyklistice 

Malá Klára Štěpánová vyrůstala spolu se svým bratrem ve sportovním prostředí. Ke sportu byli totiž vedeni svými rodiči, kteří dělali triatlon. S triatlonem začínala i Karla, ale plavání se nestalo její oblíbenou disciplínou.

Vyzkoušela proto běh a následně se dostala až k cyklistice. „K osmnáctým narozeninám jsem dostala kolo, to mě úplně vtáhlo a od té doby je asi největší prioritou kolo,“ říká. 

Cyklistika nebo biking 

Biking je odvětvím cyklistiky. Jedná se o jízdu na horských kolech, která jsou určena především pro těžší terény. „Biking je široký pojem pro všechno, kde jedete mimo cestu,“ shrnuje sportovkyně. Liší se především typem kola. „Zásadní rozdíl, který by byl viditelný na první pohled, je šířka pneumatik, které se na to používají a šířka řídítek,“ popisuje Karla Štěpánová.

Dalším rozdílem může být například i odpružené zadní kolo. Při jízdě proto musíte věnovat pozornost více věcem, než na normálním silničním kole.„V televizi jsem viděla hodně silniční cyklistiku, ale to není ono. Jste vázani na silnice a není to úplně tak svobodné jako to horské kolo,“ myslí si Karla. 

Tipy a triky pro začínající cyklisty 

Karla by dětem doporučila kola horská, a to především z toho důvodu, že jsou bezpečnější. Nemusí se pohybovat po silnici v často nevyzpytatelném provozu. „Na silnici to je hodně zaměřené na výkon nohou, kdežto u nás musíte mít i silné ruce, abyste udrželi ta řidítka z kopce a silný trup, kterým držíte balanc,“ vysvětluje.

„Myslím si, že pro děti je to daleko zajímavější, než se soustředit na silniční cyklistiku, protože tohle je rozvoj všeho a bude se jim to určitě hodit i k jiným sportům,“ dodává. Dále Karla doporučuje jezdit se skupinou kamarádů, kteří vás mohou pohánět kupředu, nebo taky s někým starším a zkušeným, který bude mít pod kontrolou veškeré technické věci. 

Jestli vás horská cyklistika zajímá a chtěli byste se od mistryně České republiky dozvědět více informací třeba o závodění ve světě, poslechněte si Klub Rádia Junior. 

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Dominika Macáková , Denisa Kimlová , bva
Spustit audio

Související