Karel IV.: soutěžní zadání pro květen 2015

4. květen 2015

Otázka, úkol a týdenní nápovědy pro měsíc květen 2015.

K měsíčnímu slovu se dostanete pomocí týdenních slov:

1. týden: __ __ __ __ __ __

2. týden: __ __ __ __ __

3. týden: __ __ __ __ __

4. týden: __ __ __ __ __

Otázka měsíce května 2015:
Ve středověku to královské děti neměly vůbec jednoduché. Velice často byly odloučeny od svých rodin už jako malé. Dcery byly posílány na výchovu do kláštera, synové do vězení. Ale nebylo to vězení pro lotry a lumpy v tom smyslu, jak ho známe dnes. Bylo to spíš něco na způsob domácího vězení na nějakém hradu, kde byli královští synci vychováváni a vzděláváni ve všem, co jako budoucí panovníci museli umět a znát. Zároveň tam byli chráněni před nepřáteli.
Nejinak tomu bylo i s Karlem IV. Když mu byly tři roky, jeho otec, Jan Lucemburský, jej odloučil od matky a sourozenců a nechal ho „uvěznit“ na jednom hradu. Jak se ten hrad jmenuje?

Úkol měsíce května 2015:
Ušoun Rušoun má velké barevné anténové uši. Pokud ještě nemáte originální čelenky s plyšovýma ušima našeho maskota, musíte si je vyrobit. Celý rodinný tým nebo celá třída i s paní učitelkou nebo panem učitelem se pak musí vyfotit s barevnýma ušima na hlavě. Musíte být zkrátka ušatí jako Ušoun Rušoun úplně všichni. Fotografii pak vlepte do kroniky.

Páteční nápovědy pro týdenní slovo (objeví se zde vždy v pátek ráno):

Pátek 8. května 2015

Vylušti křížovku a dozvíš se staročeské pojmenování loupeživého rytíře. Tajenka je poslední nápovědou pro slovo týdne.

plaz s krunýřem (3. písmeno z pěti)
brejlovec (5. písmeno z pěti)
hmyz žijící zpravidla jen pár dní (3. písmeno z šesti)
chytrá kmotra nebo Bystrouška (4. písmeno z pěti)
černobílý požírač bambusu (2. písmeno z pěti)

Pátek 15. května 2015

Pátek 22. května 2015

Poslechněte si písničku a zjistěte, co se stane zpěvákovi, když se táta rozzlobí. Z čeho má strach? Co bude?

Pátek 29. května 2015

Je krásný a je nedaleko Jičína. Když si pustíte písničku, určitě uhodnete týdenní slovo.

Utekly vám pondělní, úterní, středeční nebo čtvrteční nápovědy? Poslechněte si je v Klubech Rádia Junior, které najdete v iRadiu.

Jak se zapojit do soutěže o měsíční cenu?

Pokud chcete soutěžit o měsíční cenu, tedy o cenu měsíce května, pošlete správnou odpověď i znění měsíčního slova na adresu radiojunior@rozhlas.cz nejpozději do pondělí 1. června 2015 do 23 hod. 59 min. Do předmětu napište heslo Karel IV. A nezapomeňte uvést název týmu, adresu a také spojení na váš soutěžní tým! Připomínáme, že abyste se soutěže mohli zúčastnit, musíte být zaregistrovaní.

O co soutěžíme tento měsíc?

Dárek pro rodinné týmy:
2 hry v kostce od Albi a dárkový kupón na knihy v hodnotě 1000 Kč od nakladatelství Šulc-Švarc, které vydává českou literaturu

Dárek pro třídní týmy:
koordinátor třídního týmu od nás dostane digitální rádio a celému třídnímu týmu pošleme 5 her v kostce od Albi a balíček knih od nakladatelství Šulc-Švarc:

Poukázka na knížky od nakladatelství Šulc-Švarc

Hádanky a luštěniny od Jiřího Žáčka
V knize najdete nejlepší Žáčkovy hádanky, hlavolamy, vtipné rébusy, hříčky se slovy a různé zábavné luštěniny. Jsou to hádanky velmi důmyslné, cvičí postřeh a bystří rozum. Bohatě výtvarně vypravená kniha je vtipná a veselá a malé čtenáře naučí, jaké skryté významy mohou mít věci a jevy, které je obklopují.

Rozumbrádkové od Lukáše Fišera
Knížka pro chytré děti, 1. díl
Tři kamarádi Vtipálek, Hlavěnka a Mudra žijí v horském údolí rozumbrádků, kam nevedou žádné cesty. Ruzumbrádkové nade vše milují hádanky a jejich rozmanité příhody vždycky nějakou obsahují. Hádanky trénují mozek, a čím více si děti takových příběhů přečtou, tím budou chytřejší.

Jiří Žáček: Hádanky a luštěniny

Rozumbrádkové a zlatý pohár od Lukáše Fišera
Knížka pro chytré děti, 2. díl
Rozumbrádkové nade vše milují hádanky a ohromně se jimi baví. Vtipálek, Hlavěnka a Mudra rozluštili kryptogram, který je vybídne k výpravě do hor, kde je schovaný poklad. Při jeho hledání se jim staví do cesty záhady a nebezpečné situace, ale vždycky si s nimi poradí.

Lukáš Fišer: Rozumbrádkové

A pro paní učitelku nebo pana učitele (koordinátora) vítězného třídního týmu máme ještě bonus: slavnou humoristickou knížku Saturnin. Koordinátor vítězného týmu samozřejmě od nás dostane i digitální rádio!

Lukáš Fišer: Rozumbrádkové a zlatý pohár
Zdeněk Jirotka: Saturnin
autor: Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Pusť si video