Kometa Neowise byla ze Země pozorovatelná pouhým okem. Odkud přiletěla?

13. srpen 2020

Kolem zeměkoule prolétala kometa. Odkud přiletěla a jak vypadá? Kdy budeme moci pozorovat nějakou další? Na to jsme se zeptali astronoma Vládi Slezáka.

Vladimír Slezák je rozhlasový moderátor, který má astronomii jako celoživotního koníčka a navíc působí na Hvězdárně Žebrák.

Krasavice Neowise

Jana Rychterová se Vládi zeptala na kometu, která byla v nedávných dnech vidět na noční obloze. Byla objevena začátkem tohoto roku přístrojem, po kterém dostala i své jméno – Neowise.

„Byla to skutečně úžasná podívaná,“ popisuje Vláďa. Kometu si můžete představit jako takový balvan plný plynu, ledu, prachu a kamení. Když se přiblíží ke Slunci, začne se zahřívat a utvoří se kolem ní mlha. A pak začne vznikat takový krásný chvost,“ uzavírá Vladislav. 

Odkud kometa přiletěla?

Jak to, že kometu vidíme zavěšenou na obloze, jako by se nehýbala? „Ona letí poměrně rychle, nicméně vzhledem k tomu, že my se na ni díváme například ze vzdálenosti třeba sto milionů kilometrů, tak se nám ten pohyb zdá poměrně pomalý,“ vysvětlil Vláďa nedávný kosmický jev. Kometa přiletěla z Oortova oblaku komet, který je v podstatě na samotném okraji naší sluneční soustavy.

Co jsou to perseidy?

Slovem perseidy se označuje meteorický roj. Na noční obloze pak můžeme vidět tenké záblesky. A odkud se vzal ten zvláštní název? Roj totiž zdánlivě vylétá z místa, kde je souhvězdí Persea.

Můžeme se srazit s kometou? Dá se na ní přistát? A znáte nějaká souhvězdí? Vláďa Slezák poradil, kterou mobilní aplikaci si můžete stáhnout, abyste se dokázali orientovat na noční obloze. Tak si to poslechněte.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

Spustit audio

Související