Kořeny, vzpomínky, emoce. Hudebnice a výtvarnice Milli Janatková se vrací do minulosti, aby poznala sama sebe

19. listopad 2020

Jen pár minut před Vizitkou dokončila Milli Janatková konferenční hovor s kolegy z taneční konzervatoře Duncan Center, kde – v současné době distančně – vyučuje. Pedagogická práce je jen zlomek toho, co naplňuje její život. Janatková je také originální hudebnicí, výtvarnicí anebo organizátorkou různých workshopů. A jejím dlouhodobým tématem je lidská paměť, návrat ke kořenům a taky práce s emocemi.

Nejen prostředek k dorozumívání, ale také  hudební nástroj – to je hlas multiinstrumentalistky, výtvarnice a pedagožky Milli Janatkové. Letos na podzim vydala své třetí album Hluboko, na němž se vrací k hudebním památkám z 11. až 15. století. Nahrála ho zcela sama, jen s pomocí zvukaře, a i díky vrstvení melodií a hlasových smyček zní jako dílo celé kapely. „S kolegy spolupracuji ráda, ale tentokrát jsem cítila, že chci navázat na svou první desku Proměna, kterou jsem nahrála sama. Od jarního nouzového stavu jsem byla izolovaná a měla jsem potřebu intimity,“ vysvětlila ve Vizitce, kam ji pozval Ondřej Cihlář.

Milli Janatková: Hluboko

Album ještě stačila „přivítat“ v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp, kterou si zvolila ze symbolických důvodů – historických i soukromých. K nejstarším kostelům a rotundám ostatně jezdí ráda dlouhodobě, souvisí s jejím zájmem o kořeny jako takové. Album Hluboko vnímá jako multimediální projekt: z cest za starými stavbami vzniká soubor akvarelů a kreseb.

Díky rodokmenu objevila pratetu

Téma historie, ať už té velké, anebo „malé“, rodinné, se propisuje i do dalších jejích aktivit. Například další multimediální projekt Mým kořenům, na kterém Janatková pracovala tři roky a opět propojuje hudbu a výtvarné umění, se týká hledání naděje a vztahů mezi nejbližšími.

Milli Janatková: Kostel svatého Petra a Pavla v Poříčí nad Sázavou (akvarel)

„Jako dítě jsem hodně času trávila s babičkou, která byla totálně nasazená v Berlíně. Často vzpomínala na nálety, na smrt židovských kamarádek, tu úzkost si nesla s sebou. Když máte v rodině takovou zátěž, je těžké se zaměřit na dobré aspekty života. Člověka to ovlivní, ostatně proto jsem se začala věnovat Mým kořenům,“ konstatuje.

Milli Janatková Trio v Jazz Dock Praha

Součástí je i obsáhlý rodokmen, který se Janatková snaží zpracovávat také výtvarně. Pátrání po předcích jí přineslo i jedno velké rodinné překvapení: narazila na pratetu, hudební skladatelku a americkou emigrantku Věru Kistlerovou, jejíž tvorbu dnes opět přivádí k životu.

Vzpomínkám se Janatková věnuje i v rámci hudebního workshopu, který vede ve spolupráci s kolegyněmi Ridinou Ahmedovou a Antonií Nyass. Jmenuje se Řekni mi a zpěvačky v rámci něj zhudebňují příběhy, jež jim jen chvíli před tím sdělí publikum. Zpívají tak o odchodech, o smrti, ale třeba i o porodu.

Čtěte také

Milli Janatková ve Vizitce mluvila také o svém životě s manželem, jenž je kvůli následkům dětské obrny na vozíku, anebo o nových skladbách inspirovaných fyzickým i duševním zdravím a jednotlivými částmi lidského těla.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.