Maminka je pořád unavená

Únava

Anna se bojí o svou maminku, která je poslední dobou pořád unavená a chová se jinak než dřív. Co na to psycholožka Milena?

Ahoj,
dlouho jsem se rozhodovala, jestli napíšu, ale o maminku mám starost: Nevím přesně, kdy to začalo ale už to trvá opravdu dlouho. Naše maminka je totiž poslední dobou hodně unavená, prakticky pořád jen spí.
Přijde z práce, spí do večera, vyčistí si zuby, ani moc nejí a jde zase spát... Je úplně bez nálady, že se s námi moc nebaví a přijde mi, že i hůř slyší (nebo nechce něco slyšet).

Nejdřív jsem si myslela, že má těžší průběh menstruace, ale přes měsíc, to už asi ne. Jestli je nemocná, nezdá se mi, že by to tajila a táta taky nic nevěděl. Když se ptám, co ji trápí, tak je nepříjemná. Je to velká změna. Nevím, co mám dělat...
PORAĎTE, PROSÍM!
P.S.: Spavá nemoc se tu nevyskytuje, ne?

Děkuji Anna

Milá Anno,

jsem moc ráda, že jsi se rozhodla nám napsat a svěřit se, vážíme si tvé důvěry. Takto na dálku je těžké říct, co by tvojí mamince mohlo být. Možná ji něco trápí, možná je smutná, možná má moc práce, možná je nemocná, možná se nic hrozného neděje.
Opravdu nevím, ale úplně chápu, že tě to trápí a chceš vědět, co jí je. Zkus si ještě jednou s mámou nebo s tátou promluvit, řekni jim, že máš o mámu strach a že ti to dělá velké starosti.

Dej najevo svůj zájem a obavy i to, jak se cítíš. Pokud by ti rodiče nic neřekli, zkus je přesvědčit, aby si maminka došla k lékaři. Zkrátka vyjádři, že se o ni hodně bojíš a že vidíš velkou změnu v tom, jak se chová. Rodiče by měli pochopit, že to, že situaci nerozumíš, ti způsobuje velký stres a úzkost. Klidně rodičům řekni, že jsi nám napsala a že jsem ti poradila, ať se jich znovu zeptáš, protože by bylo dobré, abys rozuměla tomu, co se děje.
Moc ti držím palce a napiš nám, jak to dopadlo!

Ahoj Milena

Spustit audio
autor: Redakce Rádia Junior