Odhalte, jak probíhá živé vysílání pohádek a her v rozhlase. V čem je jejich kouzlo?
Jak se čte pohádka v přímém přenosu? Co všechno je k tomu potřeba? Poodhalte s redaktorem Tomášem Černým zákulisí živě vysílaných pohádek, ale i rozhlasových her.
Dá se poznat, jestli se něco v rádiu vysílá živě, nebo je to předtočené? To zajímalo našeho moderátora Romana Víška. Podle editora a redaktora Tomáše Černého to už moc poznat nejde, protože záznam je dnes velmi kvalitní. Jedinou šancí je zaměřit se na atmosféru. V předtočeném vysílání třeba nikdy neuslyšíte přeřeknutí. To se totiž při zpracování audia před vysílání vystřihne. V živém vysílání naopak zůstane všechno, i chyby. A to je právě to kouzlo.
„Když se to děje naživo, tak to znamená v té chvíli, kdy já to doma poslouchám,“ vysvětluje Tomáš půvab živého přenosu, „Vím, že se to děje v téhle chvílí. A že tam někde daleko teď zrovna sedí skupina lidí a moc se snaží, aby to bylo dobré.“
Jak se takové živé vysílání organizuje? A co všechno se na něm může pokazit? Poslechněte si rozhovor a dozvíte se to.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Jak to chodí v rádiu. Nakoukněte s námi do zákulisí práce v Českém rozhlasu
Od pondělí až do pátku budeme tento týden v Klubu objevovat rozhlasáckou práci. S režisérem, moderátorkou nebo reportérem, prostě s partou, která pro vás moc ráda vysílá!
-
Nakoukněte do zákulisí rádia. Jak vzniká rozhlasový pořad?
Tentokrát vám redaktor Tomáš Černý prozradí, jak se „prodává“ rozhlasový pořad a jak přilákat posluchače k vysílání.
-
Rádio mě bavilo už ve dvanácti letech, vzpomíná Martin. Co v rozhlase dělá zprávař?
Co dělají rozhlasoví elévové. Jak vypadá news-room? Čemu se věnuje zprávař, když zrovna nevysílá a čeká na další zprávy? Roman Víšek se zeptal kolegy Martina Bendy.