Restaurátor musí mít soucit, říká odborný malíř, který vrací život stěnám kostelů a zámků
Jednou za čas potřebují zdi v každém bytě nebo domě vymalovat. Obnovovat se musí i vzácné výmalby kostelů a zámků. A to už je náročnější práce pro odborného malíře.
Co je to restaurování? Jednoduché vysvětlení zní: Je to profesionální oprava nebo obnova nějaké staré cenné věci. Abychom se o téhle profesi dozvěděli něco bližšího, pozvala si Romana Růžičková odborného malíře Martina Ondráčka. Ten se věnuje restaurování historických maleb, které najdete například na zdech zámků a kostelů.
„Restaurátor musí mít cit, nebo lépe řečeno soucit, s tím původním tvůrcem, který tu malbu před vámi vytvořil,“ vysvětluje Martin. „Není tam moc prostor pro vlastní kreativitu a tvorbu,“ dodává. Martin si zkrátka na stěny památek nemůže malovat, co chce. Musí dodržovat spoustu pravidel a pečlivě vše prozkoumat. Často je to skoro detektivní pátrání.
Jak Martin při práci postupuje? Co musí člověk vystudovat, aby se stal restaurátorem? Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se to.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Jak tvoří malíř dinosaurů? Může umělec zachytit zvířata, která nikdy nikdo neviděl?
Jan Sovák je spisovatel a malíř. Jeho nejoblíbenějším tématem nejsou zátiší, ani portréty lidí. Je to pravěk!
-
Dřevo je můj kamarád, pochvaluje si výtvarník Martin Patřičný
Martin je autorem knížek o dřevě, ze dřeva tvoří i sochy a obrazy. Co všechno může dřevo prozradit o sobě a o stromu, ze kterého pochází?
-
Máme asi devět tajných dveří, prozradil o zámku ve Slatiňanech jeho kastelán
Je tu zima a české hrady a zámky jsou zavřené. Co se tam děje právě mimo sezónu? A co teď mají na práci kasteláni a kastelánky?