Sekery ustoupily moderním technologiím a na střechy vyrážejí kominice. Jít na řemeslo se vyplatí

30. leden 2020

Sáhnete si na knoflík pokaždé, když jde kolem kominík? Možná vás překvapí, že existují i kominice.  A víte, jak dnes pracuje tesaři? 

Jana Rychterová měla tentokrát ve studiu hned dva hosty. Mistra kominíka Zbyňka Dubače a mistra tesaře Milana Širokého. Společně si povídali nejen o jejich oboru a působení na střední škole stavebních řemesel, ale také o soutěži České ručičky, která podporuje všechny, kteří se chtějí věnovat řemeslu.

Poptávka po řemeslnících je velká a přitom je jich zoufale málo. Každý, kdo se chce po vyučení svému oboru věnovat, najde uplatnění. Milan si nemůže tesařinu vynachválit. Velmi ho těší, když se může projít po městě a prohlížet si střechy, které vlastníma rukama postavil. Má rád, že „je za vámi vidět, co jste za ten den udělali."

Klasická řemesla se navíc stále vyvíjejí, a tak jsou zajímavá i pro mladé zájemce. I když jsou při tesařině pořád potřeba silné ruce, využívají se při ní taky moderní technologie. Výkresy krovů se třeba dělají v počítači.

Ze slavnosti pasování kominických učňů na střední škole stavebních řemesel Brno Bosonohy

Zatímco na tesařinu se dívky nehrnou, v jiných oborech je najdete běžně. Dokonce existují i kominice. Není jich mnoho, ale jsou. A co je společným nepřítelem tesařů i kominíků? No přece strach z výšek.

Pasování kominických učňů na střední škole stavebních řemesel Brno Bosonohy

Možná vás překvapí, že tesaře a kominíky najdete i mezi známými osobnostmi. No, jen si to poslechněte.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. 

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Jana Rychterová , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související