Skoro mi vypadly oči. Je to zázrak, popisuje bioložka potápění s karetami obrovskými

30. září 2021

Hana Svobodová zasvětila život ochraně mořských želv, které jsou ohroženy vyhynutím. Co všechno pro ně dělá?

O želvy se bioložka Hana Svobodová zajímala už jako dítě. „Odmalička jsem se snažila zjistit co nejvíc a na gymnáziu jsem jela jako dobrovolník do Mexika a tam jsem si vyzkoušela pracovat v projektu na ochranu želv,“ popisuje.

Neuvěřitelný zážitek

Na svá milovaná zvířata se zaměřila i po vysoké škole. „Vydala jsem se do Indonésie, protože tam jsou želvy nejohroženější,“ vysvětluje. Projekt Chráníme mořské želvy bojuje za jejich záchranu.

Ostrov Bilang Bilangan

Karety obrovské měří metr a půl až dva metry. Potápět se vedle takových obrů je podle Hanky neuvěřitelný zážitek. „Skoro mi vypadly oči. Byl to pro mě zázrak,“ vzpomíná na setkání pod hladinou.

Jak chránit želvy?

Je velmi smutné, že jsou tato krásná zvířata ohrožená a potřebují ochranu. Jak se jim ale dá pomoci, aby nezmizeli z naší planety a jejich počet stoupal?

Noční záchrana želvích vajíček

„Hlídáme pláže, na které želvy chodí klást vajíčka,“ říká bioložka. V Indonésii totiž želví vajíčka kradou pytláci a prodávají třeba do restaurací. Malé želvičky se tak ani nestačí vylíhnout. 

Hana Svobodová se věnuje i vzdělávání místních dětí

Další důležitou součástí ochrany přírody je vzdělávání místních dětí. Mnoho z nich dokonce neumí plavat. Když je to pak Hanka naučí a ukáže jim kouzelný podvodní svět, mají hned větší chuť tu nádheru ochraňovat.

Co všechno Hanka se želvami zažila? A daří se jí ochranářská práce? I na to se zeptala Veronika Hájková, tak si pusťte celý rozhovor.

Kde leží Indonésie?
Najdete ji v jihovýchodní Asii a Oceánii. Tento stát tvoří 17 508 ostrovů, na kterých žije vice než čtvrt miliardy lidí. Hlavní město je Jakarta.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

autoři: Veronika Hájková , kpe
Spustit audio

Související