Trpěla hladem a v kapsách nosila smrt. Geniální Marii Curie-Skłodowskou pohřbili v olověné rakvi

10. březen 2025

I když byla na začátku zářivé vědecké kariéry velmi chudá, odmítala své objevy patentovat. Za války zachraňovala vojáky s pojízdnými rentgeny. Stáhněte si pracovní listy na radiojunior.cz nebo tady dole v článku.

Manželé Pierre Curie a Marie Curie-Skłodowská v roce 1895 (digitálně kolorováno)

Geniální rodačka z Polska přišla na svět v době, kdy ženy nemohly pořádně ani studovat. Ona byla ale odhodlaná stát se vědkyní a dotáhla to až na slavnou univerzitu Sorbonnu v Paříži. Svět ji zná jako Marii Curie--Skłodowskou (čte se jako: Kyry-Sklodovskou)

Hladové začátky 

Neměla to vůbec lehké. Jako ženu ji podceňovali a někdy i uráželi. Navíc byla vemi chudá a často neměla ani co jíst a omdlévala hlady. Od studia fyziky a chemie ji to ale neodradilo. A to je dobře, protože její práce doslova změnila svět.

Nebyla jen geniální, ale také odvážná. Za první světové války pomohla rozšířit pojízdné rentgeny, které zachraňovaly životy vojáků. Sama je i obsluhovala.

Marie Curie Sklodowska

Polonium, radium a Nobelovky

Společně s manželem Pierrem Curiem objevili dva nové chemické prvky, a to byla velká věc! I přesto, že trpěli nedostatkem peněz, odmítli si své objevy patentovat.

Marie byla první ženou, která získala slavnou Nobelovu cenu, prvním člověkem, který obdržel za svou kariéru dvě Nobelovy ceny, a dosud je jedinou ženou, která má tohle ocenění za dva různé obory – za fyziku a chemii.

Čtěte také

K čemu objev polonia a radia vedl? Proč Marie předčasně zemřela a musela být pohřbena v olověné rakvi? Poslechněte si audio nahoře pod obrázkem a Káťa Perglová vám prozradí víc. Co říkáte na tenhle díl? Napište Kátě. na radiojunior@rozhlas.cz

Stáhněte si pracovní listy

Poslechněte si i další díly podcastu ŽiliByli >>

Spustit audio

Související