Udělejte si svůj vlastní herbář
Víte, co je to herbář? To je sbírka vylisovaných – tedy úplně placatých rostlin. Možná si říkáš, na co je taková věc dobrá. Je to něco jako atlas. Podle herbáře se hezky naučíš znát rostliny, které rostou v tvém okolí.
Radost ti může dělat i mnoho let po tom, co si ho vyrobíš. Jako třeba Šárce, jejíž herbář je jistě starší než vy. „Narodil se“ totiž už v roce 1993. Pokud dobře počítáte, mělo by vám vyjít, že je mu 23 let.
Tentokrát budete potřebovat: lopatku, karton nebo podložku na malování, noviny, nějaké papíry a hodně těžké knihy :-)
Všechno ale začne na zahradě nebo na louce, kam si nejdřív musíte pro svoji květinu zajít. My jsme si vybrali pampelišku srstnatou.
Lopatkou ji obryjte a vytáhněte i s dostatečným množstvím zeminy kolem kořene, aby se příliš nepoškodil.
Teď rostlinku naopak zeminy zbavte. Opatrně kořen otřepte a umyjte, abyste nelisovali bláto, ale jen samotnou rostlinu.
A nyní už si nachystejte místo pro lisování. Připravte se na to, že než se z vaší rostliny stane „herbářová položka“, jak říkají dospělí, bude to nějaký čas trvat. Vyberte tedy takové místo v bytě, kde nebude kupička knih nikomu překážet. Na zem dejte podložku na kreslení, nejlépe dřevěnou nebo plastovou, ale pokud ji nemáte, použijte, jako my, karton. Pokryjte ho ještě papíry (i popsanými) a novinami.
Na noviny pečlivě rozprostřete rostlinu. Vyrovnejte jí lístky i květy.
Rostlinu pak přikryjte další vrstvou papíru a novin. Vrstev udělejte i víc, protože při lisování se do papírů bude vpíjet veškerá šťáva z lisované rostliny. Kdyby byla vrstva papírů malá, mohla by poškodit knihy, které použijete jako zátěž.
Tady se vyplatí poohlédnout se po nějaké „těžší“ literatuře nebo jiných těžkých předmětech. Lisovaná rostlina by měla být ale zatížená rovnoměrně, aby se nezkrabatila.
V následujících dnech rostlinu kontrolujte a vyměňujte papíry.
A jak poznáte, že už je to ta správná rostlina pro herbář? Tak, že bude prostě placatá, suchá na dotek a pevná. Při lisování neztratí ani barvu, což je hezké a důležité hlavně u kvetoucích rostlin.
Takto vylisovanou květinu přeneste na čtvrtku bílého papíru. Poproste rodiče, ať vám ji tam opatrně přilepí průhlednou lepicí páskou a vy si k ní napište, co je to za rostlinu, případně dopište i její botanický název, datum, kdy jste ji sebrali a místo nálezu. I po letech budete mít pěknou vzpomínkuJ jako třeba Šárka na sběr jedné kopřivy!