Velikonoční speciality trochu jinak!

Brusinkovo-špaldový beránek padne za oběť sladkým chutím. Je to jeho obvyklý osud

Máme pro vás šest receptů od Mirky Teichmanové na tradiční velikonoční jídla. Recepty jsou ovšem maličko vylepšené a vždycky něčím trošku jiné, než jak je dělali naši předkové. 

Tradiční velikonoční beránek nesmí snad chybět na žádné rodinné tabuli. Pokud nemáte svůj osvědčený recept, vyzkoušejte od Mirky Teichmanové recept na brusinkovo-špaldového beránka. Co by to bylo za pomlázku a za svátky bez téhle nádherné jedlé dekorace?

Suroviny:
330 g špaldové mouky, 125 g třtinového cukru, 140 g másla, 2 vejce, 240 g bílého jogurtu, 80 g rozinek, 80 g sekaných ořechů, 180 g sušených brusinek, 1 lžička skořice, špetka soli, 20g droždí + 1 dcl vody + lžička cukru na kvásek, 1 rovná lžička sody, 1 prášek do pečiva

Postup:
Smíchat sypké suroviny.
Přilít kvásek, přidat rozpuštěné máslo, vejce, jogurt.
Na závěr přimíchat rozinky, brusinky a ořechy.

Beránkových - stejně jako bábovkových - těst existuje bezpočet. Dá se upéci z třeného, piškotového, šlehačkového, ba i tvarohového nebo mramorovaného těsta.

S mašličkou pod krkem a s dvěma mandlovýma očima dokáže tenhle krasavec skoro celý den sledovat dění v kuchyni. Pak mlčky padne za oběť sladkým chutím, protože to už je jeho obvyklý obětní osud.

Ze sbírky forem na beránka

Zkuste si Velikonoce ozvláštnit brusinkovo-špaldovým beránkem!

Přejeme dobrou chuť a krásné Velikonoce!

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.