Vydej se s námi do vesmíru

Protože již brzy startuje naše letní soutěž s názvem Planeta R, uděláme si takový malý výlet do vesmíru už teď. Povíme si zajímavosti o naší sluneční soustavě a prozkoumáme planety, hvězdy, komety i meteority.

Víte, že Země je vesmírné těleso?
Kdybyste se na naši planetu podívali z dálky, viděli byste kouli. No, spíš takovou šišatou kouli. Někde je zploštělá, jinde má hrbolky, pak je zase vyhlazená podle hladiny oceánu. Země rotuje kolem své osy a obíhá kolem Slunce.

Co to jsou planety?
Planety naší sluneční soustavy obíhají kolem Slunce, nesvítí vlastním světlem, ale odrážejí sluneční svit. A jsou to Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto.

Zeměkoule
0:00
/
0:00

Víte, že Slunce je hvězda?
Když se díváme na nebe, vidíme spoustu hvězd. Většinou jsou to ale jenom planety, které hvězdné světlo odrážejí. A hvězdy jsou daleko, daleko. Ale jedna je přece blízko. Je to Slunce. Slunce je obrovská zářící hvězda. Její hmotnost je obrovská. Tím se koneckonců liší planeta od hvězdy – svojí hmotností. Hmotnost Slunce je přibližně 330 000 krát větší než hmotnost planety Země.

Ozonová díra (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Co to je kometa?
Kometa je vesmírné těleso, astronomický objekt, stejně jako planeta nebo hvězda. Je to vlastně obrovská sněhová koule složená z kamení, prachu a ledu. Tomu se říká jádro komety. To je obalené vrstvou plynů a prachu, které se říká koma. Tenhle shluk všeho možného letí vesmírem a za tím se jako závoj táhne pruh kamínků, prachu a plynu, který se jen tak tak drží jádra, ale malinko nestíhá. A proto vypadá jako ocas nebo chvost.

Kometa PanSTARRS
0:00
/
0:00

Co to je meteorit?
Meteorit je kosmické těleso, protože přiletělo z kosmu. Je docela malé. To si takhle letí skála nebo kámen vesmírem, až si ho přitáhne planeta Země. Jakmile vletí do atmosféry, tedy do vzdušného obalu naší planety, začne se v té obrovské rychlosti zahřívat a hořet. Když je meteorit dost velký a má to správné složení a rychlost, něco z něho zbyde a dopadne to na zem. To pak můžeme objevit divný kámen, třeba někde v lese.

0:00
/
0:00
Spustit audio
autor: Redakce Rádia Junior