Z diplomové práce českého studenta vzešla stavba solární školy v Himálaji. Sluneční škola

6. květen 2017

Dokument o tom, jak se čeští učitelé snaží vzděláváním ochránit tamní obyvatele před krutými dopady postupující globalizace.

Kargyak je nejvýše položená vesnice v severní části indické Himálaje. Po celou zimu je odříznuta od zbytku světa. Jen 10 lidí tam umí číst a psát. Některé děti odcházejí do vzdálených internátních škol a do rodného kraje se po ukončení školy většinou nevrací. Narušují se tak prastaré rodinné vazby.

V zimě v Kargyaku teploty klesají až na –40°C. Ale slunce tu svítí více než 300 dní v roce. V nadmořské výšce 4200 metrů, kde nerostou lesy a není čím topit, tak díky solární energii mohou děti chodit do školy po celý rok.


Sluneční škola
Připravila: Lenka Svobodová
Mistr zvuku: Roman Špála

Mladý inženýr Jan Tillinger s přáteli založil občanské sdružení Surya. To do Kargyaku posílá české učitele a ve spolupráci s místní správou se právě prostřednictvím vzdělávání snaží tamní obyvatele ochránit před krutými dopady postupující globalizace.

autor: Lenka Svobodová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.