Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - chameleon nežere

19. březen 2008

Dotazy se jenom hrnou, to je dobře, jen pište a ptejte se! Je tu pro vás připravena paní doktorka veterinářka, která se těší, že vám bude moci poradit s problémy vašich zvířecích mazlíčků. Dotaz zašlete na deti@rozhlas.cz, odpověď je zcela zdarma...

Dobrý den, asi před 14 dny jsem si ze zverimexu odnesla zdravě vypadajícího samečka chameleona jemenského. První den snědl pouze jednoho cvrčka a od té doby jí maximálně jednoho moučného červa za dva dny. Pije jenom ze lžičky, do vodopádu, který má v terárku, zatím ještě "nezabloudil". Stále se vyhřívá na horních větvích, což je myslím dobré. Teplota v terárku je správná (uprostřed 28, nahoře 30-32 stupňů). Vlhkost kolem 70 %. Chamča je v terárku dost světlý. Když je venku z terária, moc rád leze po záclonách a rozhlíží se a barví se i výrazněji. V tomto směru mi přijde chování normální, ale na to, že je to mládě, žere opravdu málo a nevím, co s tím. Potravu obalujeme v Reptivitu, ale s tímhle přísunem potravy se bojím, že má vitaminů málo. "Helma" je tvrdá, neporaněná, bříško měkké. Prosím, poraďte, co s ním je, bojím se, že by mohl být "podvyživený" a mít málo vápníku díky tomu, že nepřijímá vitaminy. Předem moc děkuji, Sára K.

Logo

Ahoj Sáro,
z toho, co uvádíš ve svém dotazu, je zřejmé, že máš nastudované základní informace o chovu chameleonů. Teplota v teráriu, kterou uvádíš, je správná. Vlhkost u mláďat by měla být větší než u dospělců, tedy nad 70 %. Velmi důležité je proto několikrát denně prostředí v teráriu rosit - pozor, rozhodně teplou vodou, aby chameleon nebyl ve stresu (obdobně jako se člověk sprchuje teplou vodou). Co se týče jídla, tak množství, které uvádíš, je opravdu nedostačující. Plazi, tedy i chameleon jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. To, že vydrží hladovět, ale neznamená, že je to správné. Naopak konkrétně chameleon má krátké zažívací ústrojí, a tedy nedokonale vstřebá živiny z přijaté stravy, takže by měl dostávat potravu denně. Zejména mláďata by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít, a mohou se jím zadusit.

Příjem potravy a vody Tvého chameleona není úplně v pořádku, proto by bylo vhodné s ním co nejdříve navštívit veterinárního lékaře, který se pokud možno specializuje na exotické zvířectvo. Základním vyšetřením je důkladná prohlídka (stav kůže, očí, výživný stav) a také odběr krve. Krev se odebírá převážně z cévy na spodní straně ocasu. Vyšetřením krve se zjistí cytologické parametry (počet krvinek a podobně) a také biochemické parametry (hladina vápníku, funkce ledvin atd.).

Popisovaná apatie a ztráta chuti k jídlu bohužel není specifickým ukazatelem konkrétní nemoci, ale může být projevem hypokalcemie (nedostatek vápníku), dehydratace nebo také stresu. Určitou míru stresu zažívá každé zvíře při přemístění se do nového (i když dokonale vyhovujícího) prostředí. Nepíšeš, kde máš terárium umístěné - mělo by být na klidném místě.

I když asi většinu věcí víš, v následujícím textu je několik základních informací o chameleonu jemenském:

Taxonomické zařazení:
třída plazi (Reptilia)
řád šupinatí (Squamata)
čeleď chameleonovití (Chamaeleononidae)
druh chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus)

Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu (stačí mu na to 3 vteřiny), sledovat každým okem jiný objekt a díky specifickému způsobu lovu - vystřelováním dlouhého jazyka. Chameleon jemenský má výjimečně vysokou přilbu (u dospělého samce ční do výše až 8 cm) a výrazný hrdelní hřeben. Také na hřbetě má vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin. Samci dosahují celkové délky i s ocasem až 65 cm, samice 45 cm. Jejich zbarvení je mimořádně pestré a výrazně se mění v závislosti na stavu a náladě jedince. Dožívají se 5-7 let, samice obecně méně (hodně záleží na počtu snůšek).

Tento druh obývá horské a podhorské polopouště na jihu Arabského poloostrova až do výšek 2500 metrů nad mořem. Žije ve větvích akácií, na kukuřici, na sukulentech a keřích. Přes den se obvykle zdržuje ve výšce 1-3 m, noci tráví na koncích nejvyšších větví stromů.

Chameleon jemenský je velice žravý (nemůže si pomoci, vinou svého krátkého střeva tráví jen velice nedokonale) a požírá prakticky vše, co se hýbe a je přijatelně velké. Kromě běžných druhů hmyzu - dává přednost mouchám a cvrčkům - se živí i ještěrkami, gekony, žížalami a ptačími holátky. Kromě živé potravy přijímají dospělí jedinci i potravu rostlinou, a to jak zelené listy (např. filodendron), tak také květy. Rostlinná potrava tvoří asi 2 % jejich stravy. I v našich podmínkách je důležitá pestrost stravy. Podáváním pouze jednoho druhu hmyzu může dojít k deficitu vitaminů a k apatii. Z hmyzu podáváme cvrčky, sarančata, pavouky, mouchy, kobylky, motýly apod. Z ovoce a zeleniny jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurku, mrkev apod.

Do potravy je třeba přidávat vitaminové přípravky a drcené vaječné skořápky nebo jiný zdroj vápníku. Vitaminové doplňky podáváme jednoduše tak, že potravu před "naservírováním" v tomto přípravku "obalíme" jako řízky ve strouhance. Pokud chceme zvýšit příjem vitaminů, je vhodné hmyz před obalováním navlhčit. Vhodné je doplnit vybavení terária také UV lampou, která podporuje tvorbu vitaminu D v těle.

Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin. Vzhledem k tomu a také pro vytvoření dostatečně vlhkého klimatu je nutné vnitřek terária několikrát denně rosit teplou vodou.

V teráriích je možné chovat pár, ale jen za předpokladu terária o rozměrech alespoň 120 x 90 x 100 cm. V takovém případě se zvířata vzájemně nenapadají, mimo období páření se samec a samice obyčejně ignorují. Pro chov jednotlivce postačí terárium o velikosti 80 x 50 x 50 cm, které vyhříváme na 28-35 °C. V noci teplotu snížíme na 22 °C. Důležitá je vlhkost kolem 70 %. Této vlhkosti docílíme pravidelným rosením a také zbudováním například vodopádu.

Do jednoho terária z důvodu vysoké agresivity nikdy neumísťujeme více než jednoho samce.

Samice dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později. V té době je třeba je od sebe oddělit, protože se začínají napadat a mohlo by dojít ke zranění nebo i úmrtí slabšího z nich. Připouštíme je k sobě pouze za účelem páření. V přírodě se tito chameleoni páří v září a v říjnu, v teráriu průběžně po celý rok. Samec a samice se navzájem provokují výstražným zbarvením, nafukují se a předstírají útoky. Samotná kopulace trvá asi 5 minut. Přibližně po 30 až 45 dnech březosti snáší samice 20 až 70 vajec do asi 20 cm hluboké jamky, kterou ihned po snůšce zahrabe. Do roka může mít jedna samice až tři snůšky, kladení vajec ji ovšem velice vyčerpává a je nutné ji v tomto období zásobovat zvlášť vydatnou a pestrou stravou obohacenou vitaminy a vápníkem.

Vejce inkubujeme ve vlhkém vermikulitu (minerální substrát pro inkubaci vajec) při teplotě 27 °C (v noci můžeme teplotu snížit na 22 °C). Mláďata se líhnou za 150-220 dní. Již několik hodin po vylíhnutí je možné mláďatům předložit potravu - přiměřeně malé cvrčky. Vyžadují vlhkost nad 70 %, a tedy častější rosení.
Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože roste celý život a do staré kůže se už nevejde. Svlékání probíhá asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži v celku, jako například hadi, ale po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže chameleonovi začne praskat a třením o větvičky se postupně odumřelé kůže zbavuje. Nepomáhejte mu, chameleon to zvládne sám!
S pozdravem MVDr. Kateřina Hýková

autor: Kateřina Hýková