Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - jaké granule jsou dobré?

18. duben 2008

Ahoj! Opět tu máme dotaz a určitě se vám bude líbit. Je trochu legrační :-) Ale, všichni my, kdo máme pejsky, tyhle problémy známe... Pište nám, ptejte se, máte tu možnost zdarma dostat odbornou radu! Jen napište na mail deti@rozhlas.cz

Dobrý den!Chtěla jsem se Vás zeptat..Mám 2 měsíční štěně fr. buldočka a dost často prdí..Od chovatelů mám granulky Chicopee puppy (nevím jak moc jsou dobré), ale každopádně bych pro něj chtěla to nejlepší. Značek je moc a já vůbec nevím, která by pro něj mohla být, tak nějak nejlepší...Moc by mi pomohlo, kdybyste mi nějakou značku granulek mohli doporučit speciálně pro tuto rasu. Předem moc děkuji za odpověd. Přeju hezký den s pozdravem Michala

Logo

Dobrý den, Michalo.

Prdění, odborně řečeno flatulence, je u plemene francouzský buldoček a také u dalších brachycefalických (krátkolebých) plemen zcela přirozeným jevem, pokud ovšem pes nevykazuje jiné známky onemocnění - to znamená, že jinak musí být pes čilý, se zachovalou chutí k jídlu a s normálním množstvím standardně vypadajícího trusu. Vzhledem k tomu, že neuvádíte žádné jiné potíže Vašeho štěňátka, tak se jeho prděním netrapte, je to zcela normální.

Flatulence je jedním z příznaků střevní plynatosti (meteorismu). Dále se střevní plynatost může projevit roztažením a napětím dutiny břišní, borborygmy (škrundání v břiše vznikající při pohybu plynu v trávicím traktu) nebo eruktací (říháním). Jak jsem již uvedla, u brachycefalických plemen lze plynatost považovat za zcela normální jev, protože tato plemena se svou zploštělou obličejovou částí hlavy jsou predisponována k aerofagii (polykání vzduchu).

Střevní plyn je tvořen hlavně dusíkem, kyslíkem, vodíkem, methanem a oxidem uhličitým, které nezapáchají. Jen méně než 1% střevních plynů tvoří zapáchající plyn a těkavé látky jako amoniak, sirovodík a podobně. Nejvýznamnějším zdrojem střevních plynů je vzduch spolykaný při aerofagii v důsledku hltavého příjmu potravy, nervozity, bolesti břicha nebo hrudníku a při dušnosti. Dále je plyn vytvářen v zažívacím ústrojí bakteriemi při kvašení. Kvašení, neboli fermentace, je proces zpracování cukrů a vlákniny.

K plynatosti vede zejména krmivo bohaté na vysoce fermentovatelnou vlákninu. Příkladem může být zelí a luštěniny. Potrava bohatá na bílkoviny, krmivo s obsahem cibule a zkažené krmivo mohou být zdrojem páchnoucích plynů. Dietní chyby, jako překrmování nebo podávání zkaženého krmiva, patří k častým příčinám flatulence a borborygmů u psů. Na složení a množství střevních plynů má nemalý vliv složení střevní mikroflóry, proto k plynatosti dochází např. v souvislosti s léčbou antibiotiky, kdy dojde k vyhubení některých bakterií v zažívacím traktu a k narušení rovnováhy střevní mikroflóry.

Obecně může být plynatost střev příznakem některých onemocnění (u Vašeho buldočka bych se toho neobávala, uvádím to jen pro poskytnutí kompletních informací). Mezi tato onemocnění patří chronická onemocnění tenkého střeva, nedostatečná funkce slinivky břišní, intolerance laktózy a podobně. Pro vyloučení těchto onemocnění je nutné navštívit s pejskem veterinárního lékaře.

Flatulenci se můžete pokusit zmírnit nebo odstranit zajištěním dostatečného pohybu a přechodem na časté podávání menších dávek vysoce stravitelné diety a nízkým obsahem vlákniny, bez laktózy, s nižším obsahem bílkovin a tuku. Příkladem jsou Hillś prescription diet i/D, Select Protein Diet od Walthamu, Eukanuba Intestina Formula nebo z domácích dieta na bázi nízkotučného tvarohu nebo kuřecího masa s rýží. Tyto diety se však nehodí pro štěně, to potřebuje pro správný vývoj hodně energie a "stavebního materiálu" ze štěněcích granulí. Obecně byste každou speciální dietu měli před začátkem podávání zkonzultovat s veterinárním lékařem.

Aerofagii (hltání vzduchu) zkuste ztlumit zamezením soupeření o krmivo (časté, pokud je v rodině více psů) a odstraněním stresových faktorů.

Závěrem bych Vám tedy doporučila krmit Vaše štěňátko častěji, po malých dávkách, v klidném prostředí. Během dne mu dopřejte dostatek pohybu. Granule, které máte od chovatelky nejsou špatné, cenově je řadíme do středně drahých. Žádné speciální granule pro francouzské buldočky neexistují. Důležité je kupovat granule pro malá až střední plemena, v současné době pro štěně (puppy) - ty krmte zhruba do devíti měsíců a poté přejděte na granule pro juniory a kolem věku dvou let pro granule pro dospělé psy (adult). Stále se musí jednat o granule pro malá plemena psů (small breed). Při kupování krmiva si vždy prohlédněte obal - musí být neporušený. Také zkontrolujte datum výroby a datum minimální trvanlivosti. Doma pak dodržujte pokyny výrobce ohledně skladování (obecně granule ve tmě, chladnu a suchu).

V dnešní době je na trhu opravdu nepřeberné množství výrobců krmiv. Vhodné je poradit se právě s chovateli, s jakými krmivy mají dobrou zkušenost. Já osobně chovám jezevčíky a jsem spokojená s Acanou, Purinou (řada Pro Plan) nebo K9.

S pozdravem MVDr. Katka Hýková

autor: Kateřina Hýková