Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - kastrace feny
Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám téměř půlroční fenku zlatého retrívra ještě mi nezačala hárat, ale to není problém, který by mě momentálně trápil. V jedné knize jsem četla, že je lepší fenu vykastrovat ještě před prvním háráním a také, že to zamezí vzniku rakoviny mléčné žlázy. Chtěla jsem se zeptat, co si o tom myslíte vy. Mně přijde, že kastrace je nebo může být velkým zásahem do psího života a také ještě nevím, zda bych ji někdy nedala ke krytí. Je také možné později nějak zamezit rakovině mléčné žlázy? Měli jsme fenu Bobtaila, která nám zemřela v 10 letech na rakovinu mléčné žlázy, nerada bych, aby to samé postihlo mou fenku. Děkuji. S pozdravem, Lucie P.
Dobrý den Lucie.
Preventivní kastrace fen je velmi diskutované téma – názory se různí zejména mezi chovateli a veterinárními lékaři.
Chovatelé mají často pocit, že tímto zásahem nějak ochudí život svého miláčka. Opravdu tomu není tak. Naopak chovatelům, kteří nechtějí štěňata odpadne hlídání fenek, starost s nechtěným zabřeznutím a štěňaty. Často je také nevhodné fenku krýt, pokud je nemocná, nebo má nějakou vadu (kýla, vadný skus, chybějící zuby apod.), protože tyto neblahé věci může předat svým potomkům… Majitelé se také někdy obávají, jestli se fenka po zákroku nějak nezmění – nebojte se, povaha Vašeho mazlíčka zůstane stejná.
Z mého pohledu veterinární lékařky lze tento zákrok jen doporučit (pokud tedy opravdu netoužíte po štěňatech). Včasná preventivní kastrace má velké množství pozitiv. Z hlediska zdravotního stavu je prokazatelně prevencí vzniku rakoviny mléčné žlázy, dále zabrání vzniku pyrometry (zánětu dělohy), omezí riziko diabetu (cukrovky), nehrozí nechtěné zabřeznutí a majitel nemusí hlídat fenku v průběhu hárání. Hormonální změny při hárání mohou mít také za následek výkyvy nálad Vaší fenky – i tento problém odpadá.
Aby kastrace přinesla všechny výše uvedené výhody, je nutné provést ji včas. V odborné literatuře je opravdu uvedeno, že z hlediska prevence rakoviny mléčné žlázy je nejlepší provést zákrok ještě před prvním háráním. To bych Vám ale nedoporučovala, protože zejména u větších fen (nad 20 kg v dospělosti), hrozí po kastraci před prvním háráním velké riziko vzniku močové inkontinence. Tento samovolný únik moči je zapříčiněn nedozráním organismu v pubertě, které je podmíněno právě hormony, které se v těle vyskytují při hárání. Tyto hormony jsou důležité pro dozrání a správnou funkci svěrače močové trubice. Proto je dobré nechat fenku jedenkrát odhárat a poté v období klidu (cca měsíc po skončení hárání do nástupu dalšího hárání) ji nechat vykastrovat. Tato včasná kastrace by měla u fenky snížit riziko rakoviny mléčné žlázy až o 80 procent! S každým dalším háráním se tato procenta výrazně snižují.
Negativa má tento zákrok také a je na chovateli, aby je zvážil. Zaprvé se jedná o zákrok v celkové narkóze a mnoho chovatelů se o svou fenku bojí. Dle velikosti fenky a dle pracoviště se jedná někdy o dost vysokou finanční zátěž pro majitele. Je to jen na Vás, zda svému veterináři v tomto směru důvěřujete. Kastrace feny je dnes rutinní zákrok, nechte si od svého veterináře podrobně popsat jak to bude probíhat a nebojte se ho zeptat na vše co Vás zajímá. Dalším negativem je sklon k obezitě u kastrovaných zvířat. Není pravidlem, že by Vaše fenka musela být po kastraci tlustá, záleží to jen na Vás – někdy je nutné změnit krmivové návyky a přidat trochu více pohybu. Posledním negativem je již zmíněná možnost vzniku hormonální močové inkontinence (podobně jako u žen po přechodu, mohou tělu „ženské“ hormony trochu chybět). V případě výskytu inkontinence je však několik bezpečných léčiv (dnes i na bázi ryze přírodní), která fence pomohou.
Jiné prokazatelné předcházení vzniku rakoviny mléčné žlázy, než včasná preventivní kastrace, bohužel neexistuje.