Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - kastrace psa
Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.
Dobrý den paní doktorko, máme skvělého psa, 8 letého irského setra. Často s ním bývám na statku s koňmi, kde má daleko více volnosti, než když je u nás v bytě. Vždycky mžikem zmizí a pokud se ho podaří vystopovat, sedí před domem, kde je (hárající) fena. Padlo rozhodnutí nechat ho vykastrovat, protože máme strach, aby ho při jeho toulkách neporazilo auto nebo se mu nestalo cokoli jiného. Jaký máte na to názor? Zklidní se situace? Děkuji za odpověď, Petra.
Dobrý den Petro.
Kastrací by se měla situace zklidnit, pokud k toulkám Vašeho psa „nutí“ touha po hárajících fenkách. Pokud má ve zvyku utíkat i bez toho, že v okolí hárá nějaká fena, je to tedy jakýsi jeho rituál či dlouholetý zvyk spjatý s konkrétním místem (u Vás konkrétně se statkem), tak je možné, že kastrace jeho chování vůbec neovlivní…zvyk je železná košile. Obecně kastrace psa, ale i feny, nemění povahu jedince. U některých jedinců dochází po zákroku ke zklidnění povahy (u agresivních), ale určitě se z rabiátního jedince nestane jedinec mazlivý.
Pokud se na to podívám z hlediska lékařského, zákroku jako takového bych se po důkladném předoperačním vyšetření nebála. Osmiletý irský setr už se pomalu dostává (v rámci svého plemene) do kategorie seniorů, takže předoperační vyšetření je velmi důležité a rozhodně jej nepodceňujte. Vámi zvolený veterinární lékař by měl vyšetřit kardiovaskulární systém (natočit EKG) a dále provést hematologické a biochemické vyšetření krve. Jsou to vyšetření, na základě kterých lze minimalizovat rizika spojená s narkózou (dle nálezu se zvolí vhodný typ anestezie, v případě vážnějšího nálezu se operace neprovede, ale začne se řešit zjištěný problém).
Samotná operace není moc náročná pro operatéra ani pro pacienta. Na naší klinice vyjímáme obě varlata jednou operační ranou, která je vedena na břiše před šourkem. Vzhledem k tomu, že rána se poté zašije a je snadno dostupná pro lízání, je na naší klinice osvědčenou a nezbytnou pomůckou pro nekomplikované hojení ochranný límec. Pes z límce není nadšen, majitel většinou také ne, ale je třeba si uvědomit, že pokud si pes ránu rozlíže, v horším případě dokonce vylíže stahy, může se jeho stav velmi zkomplikovat a výrazně se prodlouží doba rekonvalescence. Pes si většinou během 1-2 dnů na límec zvykne a naučí se s ním bez komplikací existovat (umí se s ním nažrat i venčit). Majitelům proto doporučujeme naplánovat si zákrok tak, aby mohli psa mít pod odhledem těch několik dní po zákroku, než dojde u psa k sžití se s ochranným límcem (tedy v době dovolené, nebo alespoň před víkendem). Stehy se dle průběhu hojení vyndavají za 10 – 14 dní, po vyndání stehů již není ochranný límec většinou třeba.
Neopomenutelnou výhodou kastrace je také její terapeuticý efekt na prostatu. Většina starších psů (podobně jako mužů) trpí zbytněním prostaty. To může vést k velkým zdravotním potížím (problémy s močením i kálením). Po odstranění varlat se z těla odstraní i hlavní zdroj samčích hormonů, prostata jimi už není ovlivňována a zmenší se.
Já osobně bych Vám tedy kastraci doporučila, protože maximálně nepomůže, ale rozhodně by neměla Vašemu pejskovi ublížit. Předoperačním vyšetřením také zjistíte opravdový zdravotní stav Vašeho pejska.