Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky – koťátka

7. červen 2012

Pokud se potřebujete zeptat veterináře na problémy se svým domácím mazlíčkem, máte-li v úmyslu pořídit si zvíře domů anebo se chcete jen tak zeptat na cokoli ze života zvířat, máte jedinečnou šanci v naší poradně. Napište nám na deti@rozhlas.cz.

Dobrý den, naši kočičku zajelo auto. Měla ale 4 koťata ve věku 17 dní. Chtěla bych se zeptat, zda je krmím správně, když jim dávám přibližně 10 ml kočičího mléka. Ale nevím, jak poznám, zda jsem správně promasírovala bříško. Vím, že se má masírovat proti směru ale nevím, kdy mám přestat (až se vykaká nebo je to jenom časově omezeno). Děkuji za odpověď.

Ahoj….

Ve věku skoro 3 týdnů už by umělý odchov koťat neměl být tak náročný, jako u čerstvě narozených. Předpokládám, že jsou celkově v pořádku, v 17ti dnech věku by už měla mít otevřené oči a začít mírně zkoumat nejbližší okolí.

Stále potřebují mléčnou stravu, takže kočičí umělé mléko je to pravé. Existuje několik výrobců a značek, prakticky by měla být všechna tato mléka dostatečně dobrá. Jejich přípravu popisuje výrobce… Nepoužívej nikdy kravské mléko, protože nemá všechny vitamíny a jiné látky, potřebné pro zdárný vývoj kotěte. Může u koťat dokonce vyvolat průjem.

Ve věku 3 týdnů by mělo jedno kotě vypít najednou cca 10 ml toho kočičího sunaru. Krmit by se koťata měla každé cca 3-4 hodiny, i v noci. Postupně zkus intervaly prodlužovat a ve 4. týdnu zvyš jednorázovou dávku mléka na 15 – 20 ml. To, že je kotě spokojené a dostatečně najedené poznáš podle jeho chování. Spokojené kotě po jídle spí nebo si chvíli hraje, hladové kotě je neklidné a křičí hlady. Po každém krmení je potřeba kotěti chvíli (cca 1-2 minuty) masírovat bříško – palcem směrem od hrudníku k pánvi, aby se správně vyprázdnilo. To dělá vždy kočka jazykem, ale teď ji musíš zastoupit ty. Když to nebudeš dělat, tak koťatům hrozí zácpa a křeče, může je to až ohrozit na životě. Naštěstí ve třech týdnech už vyprazdňování částečně funguje „samo“, ale i tak je masáž bříška po jídle důležitá.

Ve věku 5-6 týdnů, kdy kotě dosáhne hmotnosti cca 0,5 kg, začni přikrmovat nemléčnou stravou. Můžeš si uvařit kuře s rýží, rozmixovat v řídkou kaši nebo rozmočit suché krmení pro koťata ve vodě, případně s kočičím mlékem, opět na řídkou kaši. Začni s podáváním nejlépe injekční stříkačkou. V tomto věku jsou už koťata dostatečně vyvinutá, vyprazdňují se sama, a když zvládnou přechod z mléčné stravy na nemléčnou, tak je můžeš dát ve věku 2 měsíců k jejich novému majiteli.

Sleduj denní přírůstky – je opravdu dobré koťata pravidelně vážit. Nejlépe ráno a večer ve stejnou hodinu. Denní přírůstky by měly být minimálně 10g a vyšší. Podle toho poznáš, že je krmíš dostatečně a opravdu prospívají.

Potřeby pro umělý odchov koťat: existuje mnoho typů kojících lahviček (k dostání opět u veterinářů nebo v chovatelských potřebách), bohužel mnohé z nich koťatům nevyhovují. Jsou příliš pevné a nepruží, dudlíky jsou často tvrdé a koťata z nich nechtějí pít. Někdy se nejlépe osvědčí injekční stříkačka, která se vloží kotěti do tlamičky a po kapkách kotě saje sunar. Flaštičky i dudlíky i stříkačky je třeba po každém krmení vypláchnout horkou vodou a pokaždém dni nejlépe vyvařit. Ulpěný povlak mléka na povrchu rychle podléhá bakteriálnímu rozkladu a může způsobit koťatům vážné problémy až úhyn.

Z hlediska předcházení nemocem je vhodné koťata odčervit – odčervují se pastou (k dostání u veterináře) podle váhy ve věku 2, 4 a 6 týdnů. Ve věku 7 týdnů je možné je nechat poprvé naočkovat.

Hodně úspěchů s odchovem…

autor: Kateřina Hýková
Spustit audio

Více z pořadu

Pusť si video