Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - osamělý osmák
Dobrý den, mám doma osmáka, který je někdy osamělý. Mám mu koupit kamaráda? (Jestli ano, zvykli by si na sebe?) Předem děkuji za odpověď. Anna... Pokud také potřebujete poradit se svým zvířátkem, pište na mail deti@rozhlas.cz, odpověď dostanete zcela zdarma!
Ahoj, Anno! Nepíšeš, jak je tvůj osmák starý a jakého je pohlaví... A je ochočený? To jsou všechno věci, ketré jsou velmi důležité, abych ti mohla konkrétně poradit...
Osmák degu je velmi společenské a aktivní zvířátko. Na rozdíl od křečků je aktivní přes den, a tak si s ním člověk užije spoustu legrace. Vyžaduje však docela dost pozornosti.
Když chceš osmáka ochočit, vyber si nejlépe čerstvě odstavené mládě. Samostatně chovaná zvířata se ochočí snáze, naučí se přiběhnout na zavolání, často sama vyhledávají kontakt a mazlení. Měla bys osmákovi dělat společnost alespoň 2 hodiny denně. Přesto občas trpí určitým "smutkem", což se projevuje tak, že celé hodiny pískají. Je to asi tím, že ani blízký kontakt s lidmi neuspokojuje jejich sociální potřeby (v přírodě žijí ve větších koloniích). Z tohoto důvodu bývají osamocená zvířata také náchylnější k nemocem a dožívají se nižšího věku. Neplatí to však stoprocentně - samozřejmě hodně záleží na individuálních rozdílech i přístupu chovatele. V průměru se osmáci v zajetí dožívají pěti až sedmi let, v dobrých podmínkách někdy i více.
Jestliže máš doma "smutného" osmáka, nejprve je dobré upravit mu jeho klec, aby se v ní mohl zabavit - klec by měla být dostatečně prostorná a vysoká. Pomocí dřevěných prkének vytvoř v kleci patra spojená dřevěnými žebříky nebo větvičkami - osmáci rádi lezou a zároveň hryzají a také rádi odpočívají na vyšších místech klece, odkud mají dobrý rozhled. Nezapomeň ani na vhodný úkryt - domeček.
Pokud vše toto osmák má a ty se mu dostatečně věnuješ, ale on je přesto smutný, lze zvážit pořízení druhého osmáka. Osmáci jsou oproti jiným hlodavcům relativně velmi snášenliví - lze chovat i jedince stejného pohlaví. Samozřejmě si na sebe nejlépe zvyknou dva mladí osmáci. Pokud si pořídíš nového osmáka už ke staršímu osmákovi, musíš je na sebe nejprve zvyknout. Dělá se to tak, že druhého osmáka dáš do klece sousedící se starším, už zdomácnělým osmákem a na pár minut denně je dáš dohromady do čisté klece. Když se neperou, tak je můžeš dát dohromady do čisté klece - je to kvůli tomu, aby se ani jeden osmák v kleci necítil "doma" a nehájil si území. Obecně se lépe snesou dvě samičky než dva samečci.
Když si pořídíš druhého osmáka opačného pohlaví, tak musíš počítat s tím, že budou mít mláďátka. Samice je březí v průměru 83 - 90 dnů, mláďata se odstavují v 6 týdnech a krátce po odstavení může samice opět zabřeznout... Tento koloběh probíhá stále, po celý rok. Jedinou možností, jak se tomu vyhnout, je kastrace. Lépe se kastruje sameček než samička. Je to operace, která stojí asi 600 Kč. Konkrétní podrobnosti ti řekne veterinární lékař.
Takže abych to shrnula - jestli má tvůj osmák správně vybavenou klec a ty se mu věnuješ a přesto je smutný, tak mu pořiď kamaráda osmáka. Připrav se na to, že se ze začátku mohou prát a musíš je na sebe nechat navyknout. Pouze ojediněle se stane, že se dva samečci nikdy neskamarádí a musí být chováni odděleně.
MvDR. Kateřina Hýková