Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - problém s venčením

3. duben 2008

Máte rádi zvířata nebo nějaké ze zvířat chováte? Chcete se dozvědět něco nového? Můžete si napsat o radu, protože doktorka veterinářka je připravena vám odpovědět, a to zcela zdarma! Pište nám na deti@rozhlas.cz

Dobrý den.
Máme pražského krysaříka a před měsícem jsme se přeštěhovali. Posledních pár dní si naše fenka usmyslela, že bude chodit na záchod k lednici. Je to z ničeho nic a nevíme, jak jí to odnaučit. Chodila ven nebo na noviny v předsíni, a to ze začátku i v novém bytě.
Předem moc děkuji za odpověď,
Pavlína Z.

Veterinární poradna

Dobrý den Pavlíno, nepíšete, jak je Vaše fenka stará a jestli moč vypadá normálně a zda je moči velké či malé množství. Kdy chodí čůrat k lednici? Když jste doma, přes noc, nebo prostě kdykoli?

Pokusím se Vám objasnit několik možných příčin, kdy jinak čistotní psi začínají močit v bytě. Močení nebo i kálení na nežádoucích místech může být způsobeno strachem (strach z odloučení nebo jiný strach), může jít o značkování močí, projev podřízenosti, močení v důsledku rozrušení anebo to může být také projev celkové nemoci nebo špatné funkce močového svěrače (močová inkontinence).

Najít pravou příčinu problému je důležité. Příčinou může být nedostatek příležitosti k vyprázdnění na určeném místě (nečasté venčení), nebo nedůsledná výchova ve štěněcím věku, takže se pes nenaučil nikdy být zcela čistotný. Značkování močí je charakteristické pro psy (nikoli feny). Močení z podřízenosti se vyskytuje zejména u štěňat a extrémně bázlivých jedinců. Močení ze vzrušení znamená, že se pes (zpravidla štěně) pomočí při vítání pána nebo při hře, vlastně z radosti. Vyjmenované problémy se dají zařadit do kapitoly poruch chování. U těchto poruch chování je "léčba" dána změnou přístupu majitele.

Změna přístupu majitele: mějte na paměti, že každý trest, který přijde později než 1-2 sekundy po provinění, je neúčinný. Čůrá-li Vaše fenka u lednice i ve Vaší přítomnosti, tak ji dobře sledujte, a jakmile projeví neklid a míří k lednici, vezměte ji okamžitě ven a buďte tam s ní tak dlouho, aby měla dostatek času k důkladnému vyprázdnění se. Po vyčůrání se venku ji samozřejmě náležitě pochvalte (třeba jí dejte i pamlsek).

Mírný trest (tlesknutí nebo jiný hlasitý zvuk) je vhodné užít v okamžiku, kdy se Vaše fenka právě chystá provést potřebu na nežádoucím místě. Tímto způsobem se činnost fenky přeruší a je třeba okamžitě ji odvést na místo, kde může svou potřebu dokončit.

Obecně v době, kdy je mladý pes sám doma, pomáhá při těchto problémech zavřít jej v místnosti, kde ještě potřebu nikdy neudělal, nebo mu ohraničit prostor v blízkosti jeho pelíšku - i malá štěňata jsou v pelíšku čistotná a vyhledávají k vyměšování vzdálenější místa.

Pes musí být odměněn pamlsky (které jindy nedostane), kdykoli se vyprázdní na Vámi určeném místě. Vhodná je i změna krmného a pitného režimu. Například musí-li pes močit nebo kálet v noci, nepodávejte mu již pozdě odpoledne a večer krmivo, případně omezte i volný přístup k vodě. Někdy také stačí přestěhovat místo nočního odpočinku psa jinam.

Velmi často jde však o patofyziologickou příčinu (onemocnění nějakého orgánu v těle). Příčinou mohou být záněty (zánět močového měchýře, pochvy, dělohy, prostaty, případně i zánět střev), diabetes mellitus (cukrovka), diabetes insipidus (žíznivka - choroba s neschopností tvořit koncentrovanou moč při absenci nebo nedostatku antidiuretického hormonu), nedostatečná nebo nadměrná funkce kůry nadledvinek spojená s nadměrnou tvorbou moči, nedostatečnost svěrače močové trubice (časté u fen větších plemen po kastraci nebo ve stáří).

Vzhledem k výše uvedenému Vám doporučuji pro odlišení nemoci a poruchy chování dojít s Vaší fenkou k veterinárnímu lékaři a vzít s sebou i vzorek její moči. Moč zkuste odchytit do široké nádobky při močení, nebo nechte pejska vymočit na nesavý povrch (dlaždičky, chodník) a moč natáhněte do stříkačky. Pro vyšetření moči není nutné mít ranní moč (jako u lidí), lze přinést moč z kterékoli části dne, optimální je množství alespoň 1-2 mililitry. Vyšetřením moči se zjistí, zda tělo moč koncentruje, je-li v ní přítomna bílkovina, krev, zánětlivé buňky, parazité atd. Dále je vhodné odebrat pejskovi krev na základní biochemické a cytologické vyšetření - zjistí se tím hladina cukru v krvi, počet červených a bílých krvinek, funkce ledvin a jater a částečně také nadledvinek. Díky tomuto komplexnímu vyšetření je veterinář schopen určit příčinu nežádoucího močení.

Doufám, že Vás má odpověď uspokojila. Přeji brzké vyřešení problému.

autoři: Kateřina Hýková , Lenka Kupková