Zvířecí poradna pro vaše mazlíčky - zakrslý králíček nežere

16. říjen 2008

Zajímá vás svět zvířat? Máte doma zvířecího kamaráda? Nebo se přímo věnujete chovatelství? Pro všechny, kdo mají zvířata rádi a chtějí se o nich něco dozvědět, je tu naše poradna. Dnes odpovídám na další z otázek, který mi posíláte na e-mail deti@rozhlas.cz.

Dobrý den. Mám doma zakrslého králíčka a několik dnů méně žere. Pije normálně. Bobečky má někdy trochu slepené dohromady, někdy úplně normální. Dávám mu pestrou stravu a kvalitní seno. Myslíte, že je nemocný? Děkuji za odpověď. Markéta

Králíček

Ahoj Markéto.... To, že tvůj králíček přijímá méně potravy není normální a znamená to nějaký problém. Tento stav může vyvolat onemocnění odborně zvané kokcidióza (kokcidie je parazit), dále dysmikrobie trávicí soustavy, nadýmání nebo přerůstající zuby. Vzhledem k tomu, že má tvůj králík občas mazlavější slepené bobečky, tak budou jeho zuby asi v pořádku. Určitě je důležité zajít s králíčkem k veterinárnímu lékaři, který ho důkladně vyšetří a zahájí léčbu. Vezmi s sebou i vzorek těch lepivých bobečků na vyšetření.

Přerůstající zuby, zejména stoličky, jsou problém při přijímání potravy. Králík by jedl, ale nemůže, protože nemůže kousat. Nepřijímá žádnou potravu a rychle hubne. Zkontrolovat králíkovi stoličky je pro chovatele problém, protože má dlouhou a úzkou tlamičku a na stoličky není pouhým okem vidět. Zkontrolovat doma můžeš svému králíčkovi jen hlodáky (přední zuby), ale ani to se mu nebude moc líbit, tak je důležité, aby ti králíka někdo dobře podržel... Stoličky mu prohlédne s pomocí speciálního kukátka veterinární lékař. Pokud přerůstají přední zuby, veterinář je zkrátí kleštěmi bez uspání králíčka. Pokud se ale zjistí, že přerůstají stoličky, je nutné králíka uspat a v narkóze mu stoličky zkrátit.

Nadýmání znamená hromadění plynu v žaludku a ve střevech. Příčinou bývá snědení velkého množství šťavnatého krmiva, nebo snědení i malého množství třeba mírně zapařené zelené trávy. Když se králík přejí šťavnatého krmiva, tak se takzvaně nafoukne - střeva a žaludek jsou roztažena plynem. To králíka bolí a zároveň to střeva i žaludek ochromí a přestane fungovat peristaltika - střeva přestanou posouvat plyn směrem ke konečníku. Řešením jsou injekce, které obnovují normální pohyb žaludku a střev.

Králík (i další tvorové, také člověk) má ve střevech bakterie, které mu pomáhají s dobrým trávením. Dysmikrobie znamená narušení rovnováhy mezi "hodnými" a "zlými" bakteriemi. Projeví se to špatným trávením a nechutenstvím až chřadnutím králíka. Ty hodné bakterie mohou být vyhubeny při léčbě antibiotiky, nebo při nesprávné stravě králíka. Tento problém se řeší hlavně úpravou krmné dávky - základem krmení je kvalitní seno, dále zrní, něco k okusování (větvičky z chemicky neošetřených ovocných stromů, suchý neplesnivý chleba), občas nějaký šťavnatý pamlsek (mrkev, okurka, jablko, listy pampelišky).

Kokcidióza je nakažlivé onemocnění způsobené parazitem z říše prvoků. Nejlépe se toto onemocnění zjistí vyšetřením trusu králíka - odborně se tomu říká koprologické vyšetření. Pokud se v bobečcích najdou vajíčka kokcidií, tak je nutné králíka přeléčit sulfonamidy - to jsou léky patřící do skupiny antibiotik.. Tyto léky se dávají jako opakované injekce, nebo pokud králík pije, tak ti veterinář dá přípravek do vody. Přípravky do vody se podávají tak, že si podle návodu připravíš roztok a tři dny pije králík místo vody tento roztok, pak pije tři dny čistou vodu a opět tři dny roztok. Toto ošetření můžeme nazvat jako odčervení a (podobně jako u psů a koček) je vhodné provést ho i preventivně u zdravě vypadajících králíčků.

Všechny vyjmenované problémy jsou hodně vážné, proto ti doporučuji navštívit s králíčkem veterinárního lékaře co nejdříve. Určitě zjistí, co tvému kamarádovi chybí a pomůže mu.

autor: Kateřina Hýková