Adam Plachetka pokukoval po muzikálu. Dnes je jedním z nejslavnějších operních pěvců světa

1. prosinec 2021

Kde zpívá Adam Plachetka nejradši? V Metropolitní opeře v New Yorku, v Paříži, ve Vídni nebo v Praze? Proč ke svému zpěvu nepotřebuje mikrofon? Čím si ho opera získala a proč může dostat i vás? Moderuje Klára Nováková

Adam Plachetka patří mezi nejslavnější operní pěvce současnosti. Už v pětadvaceti letech se stal sólistou Vídeňské opery. Pravidelně vystupuje v Metropolitní opeře v New Yorku. O jeho bassbaryton mají zájem i další prestižní operní domy světa. Ať už je to Paříž, Londýn, Houstoun nebo Mnichov.

Největší role? Tatínek

V poslední době ale nejraději vystupuje v Česku, protože díky tomu má čas i na svou rodinu. Jeho manželkou je operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, se kterou má dvě dcery, sedmiletou Adélku a tříletou Barborku.

„Teď život rodiny Plachtekových vypadá jako život docela normální rodiny, protože už docela dlouho zvládám dělat tatínka. Ale dříve to bylo tak, že jsem nějakých osm, deset měsíců v roce byl na cestách, viděli jsme se spíše po telefonu, než na živo, což jsem bral tak, že to k té práci patří. Ale teď už vidím, že to jde i jinak.“

Opera nebyla láska na první poslech

Operu poprvé slyšel v pěti, šesti letech. „Nebyla to určitě láska na první poslech, že bych si řekl, že tohleto chci dělat. Ale bavily mě ty melodie, bavilo mě, že je na co koukat. Chodili jsme s mamkou. Vždycky jsme měli nějaké předplatné. Bydleli jsme nad Českým rozhlasem, tak jsme chodili do Státní opery, která tady byla blízko.“

Od sedmi let zpíval v Pražském dětském sboru, kde se mu zpočátku líbilo hlavně kvůli kamarádům. Na sólovou dráhu se pustil, až když začal studovat na konzervatoři.

„Ta moje cesta je tak trošku pozpátku. Ne že bych o tom od malička snil a pak se dostal na konzervatoř, ale díky tomu, že jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem o tom začal snít.“

Na konzervatoř se dostal, když mu bylo čtrnáct let. „Myslel jsem si, že se pustím spíš do muzikálu než do opery, ale hnedka asi měsíc po nástupu jsem od toho plánu upustil a zůstal v klasice, protože mě začala šíleně bavit.“ 

Nebojí se jiných žánrů

Jako prvnímu opernímu pěvci se mu podařilo vyprodat pražskou O2 arénu. Jeho koncert Bez mantinelů si kladl za cíl stavět mosty mezi klasikou, rockem a popem. Moderoval ho Leoš Mareš a přišlo se na něj podívat přes devět tisíc lidí včetně těch, kteří na operu běžně nechodí.

A které opery by doporučil dětskému publiku? Třeba Perníkovou chaloupku, Kouzelnou flétnu, Figarovu svatbu a ... to už si poslechněte v rozhovoru.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

Spustit audio

Související