Chřestit ocasem dokáže nejen chřestýš. Seznamte se s osinákem
Osinák je zvláštní zvíře. Může vám připadat jako morče, ale je to příbuzný dikobraza. A k čemu používá svůj zvláštní ocas?
Aby bylo jasno, osináci afričtí skutečně patří mezi hlodavce, dikobraz je však jejich nejbližším příbuzným. „Nejsou celí ježatí , mají dlouhé ostny až na zádech a kolem zadních nohou.
Nejzvláštnější je na nich jejich ocas, kde na konci mají takovou zvláštní štětečku, která vydává chřestivé zvuky,“ říká zooložka Dorota Gremlicová, která se o osináky stará v liberecké ZOO. Chřestění ocasem přichází na řadu ve chvíli, kdy se osinák lekne a chce zahnat a zastrašit nepřítele.
Osinák v reportáži se ale rychle uklidnil, protože mu chovatelka společně s redaktorkou Lucií přinesly kedlubny, mrkev a červenou řepu, nechyběly ani oblíbené kukuřičné klasy. S kým osinák bydlí a jestli umí šplhat, to si poslechněte vc naší reportáži.
Související
-
Lidé shazují hnízda jiřiček i s vajíčky. Nedělejte to, prosí ochránci
Rychlí, kovově lesklí ptáci, které si na obloze lidé často pletou s vlaštovkami, jsou jiřičky obecné. Musí se ale potýkat se spoustou problémů. Jak jim můžete pomoci?
-
Roztomilé mládě mravenečníka se rádo vozí na zádech své mámy. Koukněte na video
V liberecké zoo se v únoru trochu překvapivě narodilo mládě mravenečníka. Když se teď do zoo nesmí, můžete si ho prohlédnout alespoň ve videu.
-
Ježek může bodliny využívat i jako tlumiče. Kolik jich vůbec má?
Ježek má na sobě 5 000 až 7 000 bodlin. Jablíčka na nich ale nenosí. Tak k čemu mu slouží? Chovatelka Monika Rousová ví o ježcích snad všechno, tak si to poslechněte.