Lidé shazují hnízda jiřiček i s vajíčky. Nedělejte to, prosí ochránci
Rychlí, kovově lesklí ptáci, které si na obloze lidé často pletou s vlaštovkami, jsou jiřičky obecné. Musí se ale potýkat se spoustou problémů. Jak jim můžete pomoci?
Viděli jste někde na domě přilepená hnízda jiřiček? Tihle obratní ptáčci k nám po zimě přiletěli přes saharskou poušť až z daleké Afriky.
Viděli jste jiřičku? Řekněte to vědcům
Jejich pozorování můžete ohlásit České společnosti ornitologické (na webu www.rorysi.cz), která teď výskyt těchto ptáků začala mapovat. Ornitologové (to jsou vědci zabývající se ptáky) chtějí mít lepší informace o tom, jak se to má s počty jiřiček. Ty totiž v některých oblastech z mnoha důvodů klesají. Víc se dozvíte, když si poslechnete reportáž.
Lidé ničí hnízda
Jiřičkám, které rády hnízdí na lidských příbytcích, škodí sucho a úbytek hmyzu, kterým se živí. A bohužel jim ubližují i lidé. Někteří totiž jejich hnízda, často i s vajíčky nebo mláďaty, shazují z fasád domů. Vadí jim totiž ptačí trus.
Stačí přitom pod hnízdo připevnit například dřevěnou podložku. V dřívějších dobách se bralo jako dobré znamení, když se na domě jiřičky usídlily. Jsou to poslové jara a říká se o nich, že když létají nízko, bude pršet.
Jak rozpoznat jiřičku od vlaštovky?
Zdají se vám vlaštovky a jiřičky úplně stejné? Máme jednoduchý návod, jak je rozpoznat.
Všímejte si hlavně tvaru ocásku, barvy hlavy zespoda a barvy hřbetu.
Rozdíly mezi vlaštovkou a jiřičkou
Barva: Vlaštovka má bílé bříško a červenohnědý flíček na spodku hlavy. Jiřička je zespoda celá bílá, na hřbětu má bílý flíček mezi tělíčkem a ocáskem.
Ocas: Vlaštovka má dlouhý ocas, který je tvořen ze dvou úzkých „hrotů“. Jiřička má ocas krátký, vykrojený do obloučku.
Hnízdo: Vlaštovčí hnízda mají tvar jakési misky. Jiřičky staví hnízdo uzavřené, jen s malým otvorem.
Tak se kolem sebe rozhlédněte, jestli nějakou jiřičku, nebo její hnízdo, neuvidíte.
Související
-
Ježek může bodliny využívat i jako tlumiče. Kolik jich vůbec má?
Ježek má na sobě 5 000 až 7 000 bodlin. Jablíčka na nich ale nenosí. Tak k čemu mu slouží? Chovatelka Monika Rousová ví o ježcích snad všechno, tak si to poslechněte.
-
Roztomilá slůňata z pražské zoo baví návštěvníky. Kdy dostanou jména?
Taky posloucháte Pohádky ze zoologické zahrádky, které čteme na Junioru? Zvířátek totiž není nikdy dost! Podívejte se jako jedni z prvních na sloní mláďata z pražské zoo.
-
Vzácní koně Převalského byli na pokraji vyhynutí. Jak se jim daří v pražské zoo?
Jsou krásní a každý má svou osobnost. Čím se koně Převalského liší od jiných koní? A jak vypadá hříbátko, které se v Praze narodilo tohle jaro? Koukněte na video.