Čtení rozvíjí myšlení i empatii. Je v tom je nenahraditelné, upozorňuje psycholožka

3. březen 2021

Březen je měsícem knihy. Podívali jsme se tedy na to, jestli má vůbec v dnešní době ještě cenu číst, když je všude tolik zajímavých videí. Má čtení nějaké výhody?

Říká se, že dnes děti tolik nečtou. Jana Rychterová se zeptala psycholožky Báry Downes, jestli je to pravda a čím by to mohlo být.

Video, nebo kniha?

Podle Báry dnes nejsou knihy pro děti tolik lákavé kvůli tomu, že máme snadný přístup k jiným technologiím. Například internet je plný zajímavých videí, kde se něco pořád něco děje. Jejich sledování je navíc jednoduší než čtení.

Přitom čtení má vážně výhody. Způsob, jakým rozvíjí naše myšlení je nenahraditelný. Podporuje fantazii a představivost. U videí to tak není, tam už obraz máme a nemusíme si tak lámat hlavu a představovat si něco sami.

Představivost je v životě důležitá

Je to, jako když si přečtete knihu a pak vidíte film, který podle ní natočili. Často se pak divíte, jak to ve filmu vypadá, protože jste si to při čtení představovali úplně jinak. To znamená, že vám při čtení pracovala představivost. Kdybyste knihu nečetli a viděli jen film, tohle se nestane. Vaše fantazie totiž nebude tak pracovat a budete jen přijímat, co vidíte.

Čtení rozvíjí fantazii, která nám může v životě hodně pomoci

A přitom představivost je důležitá. A to nejen pro vymýšlení nějakých snových světů, ale i pro úplně obyčejné praktické činnosti. Vše totiž vzniká v hlavě.

Lidé, kteří čtou, mají také větší empatii. To je schopnost vcítit se do druhých a poznat, jak jim je. 

Jaké další výhody má čtení? Proč bychom se ho neměli „bát“? Poslechněte si rozhovor.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.

autoři: Jana Rychterová , Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Související