Jak vzniklo písmo pro nevidomé a slabozraké? Prsty v tom měl jeden voják

4. leden 2024

Dovedete si představit, na co všechno se hodí písmo, které můžete číst i ve tmě? Kdo vytvořil Braillovo písmo a co ho inspirovalo? 

Systém čtení a psaní pomocí dotyku využívají hlavně nevidomí a slabozrací, ale může sloužit i k šifrování. Braillovo písmo vytvořil francouzský učitel Louis (vyslovuj: Luj) Braille.

Sám v dětství oslepl a jako chlapec se setkal s vojákem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou pro čtení za tmy. Ta posloužila Braillovi jako inspirace pro vývoj vlastního písma. První kniha napsaná v Braillově písmu vyšla už v roce 1829.

Česká verze Braillovy abecedy

A jak vlastně tohle písmo funguje? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!

Čtěte také

Zajímavosti, podivnosti i perličky

Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05. 

Zapojte se a napište nám

Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!

Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.

Spustit audio

Související