Jak vzniklo písmo pro nevidomé a slabozraké? Prsty v tom měl jeden voják
Dovedete si představit, na co všechno se hodí písmo, které můžete číst i ve tmě? Kdo vytvořil Braillovo písmo a co ho inspirovalo?
Systém čtení a psaní pomocí dotyku využívají hlavně nevidomí a slabozrací, ale může sloužit i k šifrování. Braillovo písmo vytvořil francouzský učitel Louis (vyslovuj: Luj) Braille.
Sám v dětství oslepl a jako chlapec se setkal s vojákem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou pro čtení za tmy. Ta posloužila Braillovi jako inspirace pro vývoj vlastního písma. První kniha napsaná v Braillově písmu vyšla už v roce 1829.
A jak vlastně tohle písmo funguje? Víc vám prozradí Eva Sinkovičová v dalším díle pořadu Zvídavec. Nastražte uši, pusťte si podcast a budete překvapení!
Čtěte také
Zajímavosti, podivnosti i perličky
Dvě minutky plné překvapivých informací, podivností a perliček si můžete naladit ve vysílání Rádia Junior každý všední den v 7:30 nebo 17:05.
Zapojte se a napište nám
Lámete si s něčím hlavu, nebo naopak víte o nějaké zajímavosti, která každému vytře zrak? Dejte to Evě vědět na adresu radiojunior@rozhlas.cz. Do předmětu napište heslo „Zvídavec“ a třeba se váš tip objeví v některém z dalších dílů!
Ze záznamu si můžete každý díl poslechnout taky tady na webu Rádia Junior.
Související
-
Znáte rozdíl mezi grafologií a písmoznalectvím? Co o vás může prozradit písmo?
Z písma můžete vyčíst spoustu věcí. Obor, který se rozborem písma zabývá, se jmenuje grafologie. A co je tedy vlastně písmoznalectví?
-
Kdo vymyslel morseovku a jak se ji nejrychleji naučit?
K čemu se využívá Morseova abeceda a jak vypadá? Dokážete rozluštit tenhle signál •••–––•••?