Nájezdoví kominíci se nemusí vyplatit. Prověřte si je, než je pustíte na komín

Jaké dřevo je na topení nejlepší? A doporučuje kominík pelety? Poslechněte si celý pořad
Kominíci se činí. Mnoho lidí totiž přešlo v minulém roce z vytápění elektřinou nebo plynem na tuhá paliva. A po roce je kontrola spalinové cesty nezbytná.
Doklad o revizi komínu by měl být samozřejmostí, ale nejen jako nutný papír pro pojišťovnu. Jde především o to, aby se na stav spalinové cesty podíval odborník a skutečně potvrdil, že kamna nebo krb jsou v pořádku a bezpečné. Tohle ale podle kominíka Luboše Petříčka někteří lidé nechtějí slyšet a oponují tím, že když shoří dům, shoří i veškeré doklady.
Kominík schovává kopii o revizi 10 let
„Je pravda, že když shoří dům, tak shoří i doklad o revizi. Proto je povinností nás - kominíků mít kopii tohoto dokladu, a to po dobu deseti let. I tady ale může nastat problém. Byl jsem u případu, kdy pánovi shořel dům. Nebyl to můj klient, ale s hasiči jsme na to šli psát posudek. Řekli jsme pánovi, aby zavolal kominíkovi, který má kopii dokladu o revizi komína. Ale bohužel se jednalo o tzv. nájezdové kominíky. A ti nechtěli mít žádný důkaz o tom, co by je spojovalo s hořícím domem.“
Takže kominík kontrolu zapřel. „Proto doporučuju zprávu od kominíka oskenovat a vložit si ji na email nebo jiné virtuální úložiště. Tam to bude bezpečné a pojišťovna vám škodu uhradí,“ vysvětluje kominík Petříček.
Nájezdoví kominíci jsou podle něj novým fenoménem. Jedná se o kominíky z jiné oblasti, například na Pardubicku „operují“ kominíci z Moravy. Někteří z nich jsou údajně ochotni podepsat doklad o revizi komína bez důkladné prohlídky.
Pokud se vám nabídne neznámý kominík, raději si jeho živnost prověřte, chtějte vidět průkaz. Mezi běžným kominíkem a kominíkem - revizním technikem - je totiž zásadní rozdíl. Pro kontrolu a čištění komínů stačí kominíkům živnost, ale revizi komínů mohou provádět jen po složení zkoušky, kdy dostanou průkaz.
Jaké dřevo je na topení nejlepší? A doporučuje kominík pelety? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.