Papoušek vás většinou přežije, zdůrazňuje chovatelka. Někteří se mohou stát i terapeuty

4. únor 2025

Romana a Michal vlastní paoušky, kteří pomáhají lidem. Co je to ornitoterapie a jak probíhá?

Čtěte také

Zakladatelé první papouščí relaxační zahrady a papouščí oázy Romana Bočková a Michal Vaniš chovají různá zvířata. Jejich svěřenci se k nim často dostávají od lidí, kteří si pořídili mazlíčka, ale nezvádli se o něj starat. Tři opěřené terapeuty Arami, Kláru a Ria vzali i do studia Rádia Junior za moderátorkou Veronikou Hájkovou.

Přítulná Klára

S papoušky provozují i terapie. Při ní zvířátko pomáhá nemocným lidem. A to nejen tím, že jim zlepší náladu. Poprvé je tahle myšlenka napadla ve spojitosti se samičkou papouška ara Klárou. Ta měla totiž jedinečnou vlastnost.

„Papouška si umíte na sebe navyknout, aby byl váš kámoš, váš miláček,“ vysvětluje Romana. „Ale Klára byla vstřícná i vůči ostatním lidem, což ti papoušci většinou nebývají.“

Takhle vypadají papoušci z rodu Ara. Jsou větší než kakadu

Papoušek žije dlouho

Chovat takového velkého papouška není jen tak. Člověk by měl mít doma vždy alespoň dva jedince. „To je minimum,“ zdůrazňuje chovatelka. „Protože ti papoušci se dožívají 80 let, tudíž většinou toho svého chovatele přežijí. A tak potřebují mít nějakého parťáka, protože pokud budete mít jenom jednoho papouška, tak ten papoušek do roka většinou steskem umře.“

Co dalšího by měl vědět každý zájemce o papouščího kamaráda? A jak probíhají takové terapie? Poslechněte si celý rozhovor.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

autoři: Veronika Hájková , kpe
Spustit audio

Související