Praha byla za Rudolfa II. centrem vědy. Pracovaly tu hvězdy astronomie jako Tycho Brahe nebo Kepler
Kdy byly objeveny první planety? Kdo do Prahy pozval všechny nám dnes známé hvězdáře? A jaký je rozdíl mezi heliocentrismem a geocentrismem? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Pozvání do Klubu Rádia Junior přijala spisovatelka a historička Veronika Válková. Společně s moderátorkou Janou Rychterovou a dětskou moderátorkou Bárou se podívala do historie za známými hvězdáři a astronomy.
Prvních 5 planet
Počátky zkoumání vesmíru sahají až do daleké minulosti. „Lidé začali pozorovat vesmír ve chvíli, kdy byli schopni zaklonit hlavu,“ směje se historička.
Pro vědecké a praktické zájmy však začalo lidstvo oblohu zkoumat ve staré Mezopotámii, což je 3 tisíce let před naším letopočtem. „Dokázali rozlišit hvězdy a planety a znali 5 těch nejbližších. Pomocí pozorování oblohy vypočítávali, kdy přijdou záplavy,“ vysvětluje Veronika Válková.
Praha, místo vesmírných objevů
Přesuneme do další historické etapy, kde zkoumání vesmíru pokračuje. Starověcí a středověcí astronomové ještě nepozorovali hvězdy dalekohledy, jaké známe dnes. Oblohu sledovali pouhým okem, ale i tak byli schopni dojít k různým výpočtům.
Mnoho známých hvězdářů pobývalo v 16. a v 17. století v Praze. Zval je sem tehdejší panovník Rudolf II., který měl zálibu ve vědě a umění. Proto dával odborníkům příležitost a možnost rozvíjet nejrůznější teorie.
„První takovou nejznámější observatoř sestrojil Tycho Brahe,“ líčí spisovatelka a historička Veronika Válková. Tento dánský hvězdář si hvězdárnu nezřídil v Praze, ale v Benátkách nad Jizerou, kde měl na práci větší klid.
Rivalita mezi hvězdáři
Odlišné názory než Tycho Brahe měl německý astronom Johannes Kepler. Neshodovali se totiž v zásadní otázce geocentrismu a heliocentrismu.
- Geocentrismus znamená, že se veškerá tělesa ve vesmíru otáčí kolem naší Země a v to věřil Tycho Brahe.
- Heliocentrismus naopak říká, že Slunce je středem celého vesmíru a vše se točí kolem něj. Tuto teorii zastával právě Johannes Kepler.
My dnes víme, že ani jedna z teorií nebyla úplně pravdivá. Teorie vyvraceli a obohacovali hvězdáři novodobější, mezi které patřil i Galileo Galilei nebo Giordano Bruno. Více se toho o nich dozvíte v Klubu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Královské drby z historie. Karel IV. se vyzývavě oblékal a císař Franz Josef si vzal krasavici
Zprávy ze života současných královských rodin plní stránky bulváru. Svá tajemství měli ale i panovníci z dávné minulosti. Historička Veronika Válková ví, jaká.
-
Karla IV. v dětství zavřeli do sklepa. V dospělosti se tajně účastnil rytířských turnajů
Řekli byste do otce vlasti krále Karla IV., že se vydával za někoho jiného? Historička Veronika Válková prozradila i další perličky o slavném panovníkovi.
Nejposlouchanější
-
Alíbaba, loupežníci a chytrá Mardžána. Pohádka o tom, že chamtivost a poklad jsou smrtící kombinace
-
Úlety vrabce Martina. Matouš Ruml jako nezbedný opeřenec
-
Kost. Mysteriózní seriál s Igorem Barešem o tom, že před mrtvými se neschováš
-
Hvězda Jihu. Vydejte se na dobrodružnou výpravu za vzácným diamantem