Rodiče se často kritizováním snaží motivovat. Dětem tím spíš srazí sebevědomí, varuje psycholožka

7. červen 2022

Člověk by měl mít zdravou sebedůvěru a nepodceňovat se. Co jsou největší zabijáci sebevědomí? A k čemu je vůbec dobré? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.

Sebevědomí je důležité a ovlivňuje náš život ve všech oblastech. Co to ale vůbec je? Trochu nám napoví, když z toho jednoho slova uděláme dvě – sebe a vědomí. „To znamená dobrou znalost sám sebe. Vím zhruba, co jsou moje silné stránky, co jsou moje slabé stránky. Nepřeceňuji se, ani se nepodceňuji,“ popisuje psycholožka Bára Downes v Klubu Rádia Junior.

Nafoukanost není sebevědomí

Někdy se ale objevuje názor, že být hodně sebevědomý není dobrá vlastnost. „Lidé si často dobré sebevědomí pletou už s nafoukaností, arogancí a nadřazeností,“ říká psycholožka. Přitom je to v podstatě pravý opak.

Zdravé sebevědomí je důležité

„Odborníci nafoukanost většinou považují za takovou snahu zakrýt to, že vlastně žádné sebevědomí nemám, takže potřebuji shodit druhé, předvádět se,“ vysvětluje Bára. Pokud má člověk opravdu zdravou sebedůvěru, dokáže být sám sebou, na nic si nehraje a nad nikoho se nepovyšuje.

Nepodceňujete se?

Jak ale poznat, že jste si sami sebou jistí tak akorát? Pokud jste například před každou písemkou přesvědčení, že určitě dostanete pětku, ale vždycky máte nakonec jedničku, je jasné, že se podceňujete. 

Velkou roli v tom, jak se vnímáme, hrají rodiče. Záleží, jestli hodně chválí, nebo naopak kritizují. „Někteří rodiče nás tím kritizováním chtějí vybudit a motivovat. Ale bohužel se to často mine účinkem a spíš srazí naše sebevědomí,“ podotýká Bára.

Dá se nízké sebevědomí nějak zvýšit? Co jsou jeho největší zabijáci? Poslechněte si celý podcast a dozvíte se to.

Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>

Nalaďte si vysílání Rádia Junior online >>

Spustit audio

Související