Stovky dětí zachránil před hrůzami války. Příběh Nicholase Wintona ožívá v komiksu i v rozhlase
Kolik dětí se povedlo Wintonovi zachránit? Kde válku přečkaly? A jak se dají v komiksu znázornit psychické stavy člověka?
Čtěte také
Do Klubu Rádia Junior dorazila spisovatelka a režisérka Tereza Verecká a spolu s ní ilustrátor Mikuláš Podprocký. S moderátorkou Klárou Novákovou si povídali o novém komiksu Winton nebyl sám.
Příběh Nicholase Wintona
Angličan Nicholas Winton a jeho spolupracovníci zachránili z bývalého Československa před hrůzami druhé světové války 669 převážně židovských dětí. Jejich rodiny cítily, že jim tu hrozí nebezpečí.„Rozhodli se, že se budou snažit zajistit dětem odjezd do Anglie, a to na tak dlouho, dokud to bude potřeba,“ říká Tereza.
V Anglii se malí uprchlíci dostali do pěstounských rodin. Někteří z nich se už do Prahy nikdy nevrátili, protože jejich rodiče válku nepřežili. Kdyby je tehdy Nicholas Winton nezachránil, zemřeli by také.
Černé zlo
Za tímto statečným činem nestojí jen Winton, ale mnoho dalších, o kterých nový komiks i rozhlasový seriál vyprávějí. Ilustrace ke komisku tvořil Mikuláš, který se snažil zachytit psychické stavy postav a jejich traumata.
Zachráněné děti v komiksu vyzařují světlo, zatímco zlí nacisté jsou tmaví a teče z nich černá hmota, symbol zla. Naše země se v komiksu postupně rozpadá a vydává se do boje. „Když přijde na konci válka, tak to zalije ta černá hmota,“ říká ilustrátor.
Podle příběhu Sira Nicholase Wintona vytvořila Tereza Verecká i rozhlasovou hru. Jak se komiks do rozhlasové podoby převádí? To se dozvíte při poslechu rozhovoru.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>