Úplné zatmění Slunce jsem viděl už třikrát, pochvaluje si astronom z pardubické hvězdárny
Co je k vidění na letní noční obloze? Jak nejlépe pozorovat hvězdy? A co všechno k tomu potřebujete? Zdeněk Novák se na to zeptal astronoma Petra Komárka.
Planety Jupiter a Saturn naši předci pojmenovali podle dávných bohů. Společně s Měsícem v neděli 25. června vytvoří zajímavý úkaz. Z našeho pohledu zaujmou trojúhelníkové uskupení.
Odvážný baron
Jak si takovou nádheru co nejlépe vyfotit? i to vám poradí astronom Petr Komárek z pardubické hvězdárny. Zajímavé je, že v Pardubicích stála vůbec první česká veřejnosti přístupná hvězdárna.
Založil ji významný podnikatel baron Artur Kraus v roce 1912. „Byl to takový všeuměl a vizionář, prostě snílek,“ přiblížil osobnost bohatého milovníka astronomie Petr, „Měl dost peněz, postavil hvězdárnu a měl první motocykl u nás.“
Zatmění slunce je nejkrásnější úkaz
A jaká nebeská podívaná Petra zatím nejvíc nadchla? „Nejkrásnější úkaz, který jsem kdy viděl, je úplné zatmění Slunce,“ říká. Podařilo se mu to hned třikrát a to v Turecku, Rusku a v Číně.
Co se při zatmění Slunce Měsícem vlastně děje? Poslechněte si rozhovor a dozvíte se to.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Před 60 lety se vydal první člověk do vesmíru. Vyvoleným se stal malý modrooký sympaťák Gagarin
Jak probíhal první let člověka na oběžnou dráhu Země a jak se vybíral první kosmonaut?
-
Let na Mars trval sondě Perseverance půl roku. Co zatím na rudé planetě prozkoumala?
Ve vesmíru je teď rušno, hlavně na Marsu. Co se tam děje? Proč tam lidstvo vyslalo kosmickou sondu? Zeptali jsme se Jana Spratka, který v televizi komentoval její přistání.
-
Kde se na vesmírné stanici bere vzduch a kam chodí kosmonauti na záchod?
Co se děje v nejbližším vesmíru? Jak to funguje na Mezinárodní vesmírné stanici? To nám přiblížil propagátor kosmonautiky Milan Halousek.