Víte, kolik lidí už bylo na Měsíci? Poslechněte si, jak proběhlo první přistání

03670969.jpeg

V Klubu Rádia Junior jsme se vydali na vesmírné putování. Jana Rychterová si do studia pozvala skvělého hosta. Přišel propagátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře. Měl velkou radost, že všichni posluchači znali odpověď na soutěžní otázku – jak se jmenovalo první zvířátko ve vesmíru. Ano, byla to Lajka.

Milan mluvil o tom, že Lajka se sice na Zemi nevrátila, ale svým životem zachránila spoustu dalších zvířat a lidí, kteří se po ní do vesmíru podívali. Dokonce i první kosmonaut Jurij Gagarin prý řekl, že neví, jestli je ve vesmíru jako první člověk nebo poslední pes. Kromě Lajky se ale do vesmíru podívala spousta dalších zvířátek. Víte, která to byla? Vrátila se? Poslechněte si audio a dozvíte se to.

Lidé se ke hvězdné obloze upínali odjakživa, ale vesmírné objevování nabralo rychlost až v minulém století. Možná i díky tomu, že spolu zápolily dvě světové mocnosti a soutěžily, kdo rychleji dosáhne cíle. Rusové vyslali do kosmu první zvíře, prvního člověka, první kosmonautku.

Američané byli pořád druzí, ale najednou vyrazili dech celému světu. Díky nim na Měsíci přistáli první pozemšťané. Tím úplně prvním byl Neil Armstrong 21. 7. 1969. Víte, že nebyl sám, kdo tehdy na povrch Měsíce vystoupil? A věděli jste, že vesmírná loď Apollo 11 se skládala ze dvou částí? A kolik vesmírných misí potom ještě přistálo na Měsíci? Tohle všechno i spoustu dalšího se dozvíte v Klubu Rádia Junior, ve kterém byl hostem Milan Halousek.

Milan Halousek z České kosmické kanceláře

>> Máte rádi sci-fi? Zapojte se do naší letní soutěže Záchrana planety Marphos a vyhrajte super ceny.

Klub Rádia Junior běží každý den od 19:00 na Rádiu Junior. Naladit si nás můžete například TADY.