Bylo to jako zemětřesení, popisoval novinář Karel Pacner start rakety k Měsíci
Přistání na Měsíci byla obrovská událost. Jen si to představte. Sci-fi filmy jsou procházek po cizích planetách plné, ale ve skutečném světě to je pořád něco těžko dosažitelného. U startu rakety Satur 5, která vynesla první lidské návštěvníky na Měsíc, byl před padesáti lety i novinář Karel Pacner.
Karel Pacner byl jako jediný československý novinář u startu rakety Saturn 5, která vynesla misi Apollo 11 na Měsíc. Jak to tehdy probíhalo?
Země se třásla
Všichni přihlížející museli z bezpečnostních důvodů stát pět kilometrů od místa startu. Zvuk pěti raketových motorů byl strašně silný, země se chvěla.
Co se dělo dál? Jak byl dlouhý sloup plamene, který se táhl za raketou? Kam se vydal Karel Pacner potom?
Tři hrdinové
Do rakety nastoupili tři astronauti. Karel Pacner vzpomínal, že to byli oceloví muži, nedali na sobě totiž znát žádné emoce. Taky to byli zkušení kosmonauti, všichni se vydávali do vesmíru už podruhé.
Jejich start i přistání na povrchu Měsíce o pár dní později sledoval celý svět. Přistání měl Karel Pacner z první ruky – nacházel se přímo v řídícím středisku NASA v Houstonu. Bylo to obrovské dobrodružství.
Poslechněte si to sami v Klubu Rádia Junior, kam si Karla Pacnera pozvala moderátorka Jana Rychterová.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Patříš mezi pár vyvolených, pomyslel si ve vesmíru náš první kosmonaut Remek
Vladimír Remek se do vesmíru podíval jako první a zatím i jediný Čech. Bál se? Jak se vůbec stal kosmonautem? Prozradil také, jak se ve vesmíru chodí na záchod.
-
Co je to černá díra? A můžete na nebi vidět kromě hvězd i planety?
Ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jakub Rozehnal nám prozradil pár užitečných věcí. Víte třeba, jak na nebi rozeznat hvězdu od planety?
-
Ke hvězdám s Juniorem! Co jste nevěděli o vesmíru a kosmonautice?
Chcete se stát astronauty? Zajímá vás, kdy poletíme na Mars, nebo k dalším planetám? Pravidelně pro vás zjišťujeme novinky z kosmu.