Všechno se zdá blíž, protože tam nejsou stromy, říká účastnice polární expedice na Špicberky
Jak vypadá polární den? Co je to tundra? A jak probíhá výzkum polární ekologie? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior navštívila Ludmila Hana Houfková, studentka biologie na jihočeské univerzitě a účastnice kurzu polární ekologie. Na začátku července zavítala na norské souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu. O tom, jak výzkumná práce kousek od severního pólu probíhá, si povídala s moderátorkou Janou Rychterovou.
Polární den
Ludmila se na začátku prázdnin zúčastnila kurzu polární ekologie. Na severu polokoule zažila polární léto, které se kromě vyšších teplot, které mohou dosáhnout až 12 stupňů, vyznačuje i tím, že bývá celá den světlo. Říká se tomu polární den. „Slunce vůbec nezapadá, vlastně jenom dělá kolečko kolem oblohy a já jsem si i o půlnoci připadala, jako kdyby byly dvě odpoledne,“ popisuje Ludmila.
Celá výprava pobývala na české polární stanici, která má dvě části. Městský domeček a terénní část, ve které pak účastnící vyhodnocovali vzorky.
Příroda bez stromů
Výprava na Špicberkách zkoumala třeba organismy, které žijí v půdě. „Chodili jsme do údolí, kde byly ledovce, dnes už je tam jen kousek ledovce, protože ledovce poměrně rychle i v té polární oblasti roztávají, takže můžeme odhadnout zhruba před jak dlouhou dobou ještě ledovec na daném místě byl,“ vysvětluje.
Pracovali i v tundře. To je část přírody, ve které rostou jen malé dřeviny, které mají několik málo centimetrů. Nevyskytují se zde tak žádné stromy, na které jsme zvyklí u nás. „V naší přírodě jsme zvyklí odhadovat podle výšky stromů jak je co daleko,“ říká. „Člověku se zdá všechno blízko, protože tam nejsou stromy, se kterými by mohl nějak odhadnout, jak velká je hora, kterou vidí před sebou,“ dodává.
Pokud vás výzkumná práce zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět více, poslechněte si Klub Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Na soustroví Špicberky se nesmí chovat kočky ani rodit děti. Proč?
Tušíte, kde leží souostroví Špicberky? Lidé, kteří tam žijí, musí dodržovat několik podivných zákazů.
-
V tajících ledovcích i půdě jsou pravěké bakterie, odhaluje polární bioložka
Totál talkshow tentokrát o zimě. Veselé historky, rozhovor s polární bioložkou, krasobruslařem i organizátorkou adventních běhů.
-
Když prochází medvěd, počkám. Někdy si lehne a usne, popisuje polární mikrobioložka
Ve sněhu a ledu kolem pólů je spousta života. Některé mikroorganismy umí zbarvit celý ledovec do růžova. Právě to studuje mikrobioložka Marie Šabacká.