Z krunýře nemohou vylézt a dožívají se i 150 let, překvapuje ochranářka želv
Jak pomáhá mořským želvám sázení stromů na pobřeží? Z jakého živočicha se vyvinuly? A proč chodí tak pomalu? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior navštívila Hana Svobodová, zakladatelka organizace Chráníme želvy. S moderátorkou a zvířecí agentkou Veronikou Hájkovou si povídala o indonéských misích, které se záchranou těchto fascinujících živočichů souvisí.
Boj o pláže
Hana Svobodová učí v Indonésii na univerzitě. Záchraně želv se věnuje i s pomocí místních dobrovolníků, kteří své znalosti předávají dál. Proti vyhynutí mořských bojují sázením stromů. Kvůli oteplování klimatu planety tají ledovce, stoupá hladina moří a vzniká více přírodních katastrof, jako jsou bouřky a hurikány. Ty potom zapříčiní erozi půdy.
„Ta voda bere písek z pláže a ukrajuje ji dál a dál. Jenomže někdy už nemá kam, protože za tou pláží jsou třeba domy, je tam vesnice nebo nějaký hotel, takže želvám se zmenšuje prostor, kam by mohly klást vajíčka,“ vysvětluje problémy s erozí odbornice.
Sázení stromů pomáhá tento jev zpomalovat. Stromy svými kořeny totiž drží písek a plážím pomáhají odolávat vlnám.
K čemu mají krunýř
Většina živočichů se vyvíjela před dávnými lety v moři, ze kterého se následně přesouvali na souš. U želv byl ale tento vývoj opačný. Vyvinuly se totiž ze suchozemských ještěrek, které se chtěly chránit před predátory, a proto si na záda házely písek. Kvůli tomu jim ztvrdla kůže. „Krunýř jsou roztažená žebra a je na tom vrstva z rohoviny, kterou máme třeba na nehtech,” popisuje Hanka.
Krunýř je taky důvodem, proč želvy chodí pomalu. Je totiž nesmírně těžký. Želvy z něj nemohou vylézt a musejí si ho tedy všude tahat s sebou.
Krunýř jim slouží hlavně jako skvělá ochrana. Možná i proto se i dožívají tak vysokého věku. Mořské želvy se mohou dočkat i 80. narozenin. Jejich suchozemské příbuzné žijí i 150 let!
Jak probíhá boj s pytláky a jak náročné je ochránit ostrov, kde želvy kladou vajíčka? To se dozvíte v Klubu Rádia Junior.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00. Nenechte si ujít rozhovory se zajímavými hosty >>
Související
-
Čeští ochranáři chytají v Indonésii pytláky a zachraňují ohrožené luskouny i želvy
Totál talkshow se vydává do Indonésie, kde právě působí mnoho českých ochranářů přírody. Chrání outloně, luskouny, želvy i korály.
-
Co zažila Viktorie na záchranné želví misi?
Rádio Junior má historicky první zahraniční zpravodajku Viktorku, která zachraňuje želvy přímo v Indonésii. Co při svých cestách v dalekých zemích zažila? Poslechně...