Zakladatelé projektu proti šikaně se inspirovali alpakami
Co je to ve skutečnosti šikana? Kde je hranice mezi šikanou a polopřátelským škádlením? A jak proti ní bojovat?
Dá se šikaně předcházet a jak případné nepříjemné situace řešit? Na to se Jana Rychterová zeptala Filipa Špinky a Štěpána Hartla, kteří založili projekt proti šikaně s názvem Alpateam.
Buďte jako lamy
Proč kluci zvolili pro svůj projekt zrovna takové pojmenování? Vychází z označení jednoho druhu lamy – alpaky. Když jsou totiž alpaky ve skupince, navzájem se chrání. To Filipa se Štěpánem zaujalo, protože sami mají s lidmi opačnou zkušenost.
Když se ti to nelíbí, řekni to
Někdo má problém s tím, jak vůbec šikanu poznat. Co je jen přátelské pošťuchování a co už problém? Kluci vyznávají jedno jednoduché pravidlo. Pokud se vám nelíbí, jak se k vám ostatní chovají, nebo to, co vám dělají, řekněte jim to. Pokud ani potom nepřestanou a dál vám škodí, není to jen hra, ale šikana. A co se s tím pak dá dělat? Poslechněte si rozhovor.
Klub Rádia Junior vysíláme každý den v 19:00.
Nalaďte si vysílání Rádia Junior online na audioportálu mujRozhlas.
Související
-
Je to už šikana, nebo ne? A co dál?
Jak poznáme šikanu a proč se tak někdo chová? Kdo nám s tím může pomoci? Psycholožka Barbora Downes dala v Klubu Rádia Junior pár důležitých tipů.
-
V době sociálních sítí je snadné někoho vláčet bahnem, upozorňuje autorka příběhu o kyberšikaně
Jak Kláru Vlasákovou napadlo napsat příběh o šikanované dívce Anetě? Na to se jí zeptal moderátor Jirka Kohout.
-
Co dělat, když se stanete obětí kyberšikany?
Jak se bezpečně pohybovat v kyberprostoru? Co je to kyberšikana a jak s ní zatočit? Romana Růžičková si do vysílání pozvala psycholožku Barboru Downes.